reklama

Vidí se zvířata v zrcadle? Je to bizarnější, než si myslíte!

Kočka a zrcadlo Foto: Kočka a zrcadloFoto: http://pixabay.com

Myslíte si, že se váš zvířecí mazlíček rozpozná v zrcadle? No, je to krapet složité...

Psi jsou nesmírně inteligentní zvířata, která dokážou spoustu úžasných kousků. Ale v zrcadle se nepoznají. Na to jejich intelektuální kapacita nepostačuje, a to ani u těch nejchytřejších exemplářů. Přitom však psi dokážou v zrcadle rozpoznat jiná zvířata a dokonce i jiné psy – z toho důvodu také reagují na jejich obrazy například v televizi.

Že se vidí neznamená, že se poznají

„Psi se nerozeznají ani v zrcadle ani na fotografiích, a dokonce ani nafilmovaní,“ potvrdila pro americký časopis National Geographic bioložka Liz Stelowová. Je to jednoduché – pro psy není zrak tak důležitým smyslem, aby ho dokázali využít pro identifikaci sebe sama; i ostatní psy poznávají mnohem častěji a přesněji pomocí čichu.

Navíc poznat sebe sama v zrcadle je podle expertů na zvířecí chování velmi náročný úkol, jenž vyžaduje značně hluboké znalosti o sobě samém, svých pohybech a také logické uvažování, díky němuž si zvíře dokáže tyto informace správně propojit.

Psí vystoupení ze zrcadla Foto: Psí vystoupení ze zrcadlaFoto: http://pixabay.com

 

Není to samozřejmé ani u lidí – děti se to naučí teprve ve věku kolem jednoho a půl roku, pro řadu z nich to však zůstane nepochopitelné až do dvou let… Najdou se však zvířata, která to dokážou; a mnoho z nich dokonce výrazně lépe než lidské děti. Jde však jen o ty nejinteligentnější zástupce fauny na zemi, konkrétně delfíny, slony, několik druhů primátů – a překvapivě také straky. Jak se to pozná?

Zvířecí psychologové (etologové) si všimli, že výše zmíněná zvířata před zrcadlem provádějí velmi kuriózní pohyby; pak pozorují, že jejich protějšek v zrcadle dělá to stejné. Z toho vyplývá, že sice ještě nejde o úplné pochopení podstaty zrcadla, ale zvířata si jsou přinejmenším vědoma nějaká spojitosti mezi sebou a „světem za zrcadlem“.

U některých exemplářů zvířat však došlo k úplnému pochopení zrcadlové reality. Tak třeba sloni (ale jen ti indičtí, nikoliv afričtí) a delfíni skákaví si v zrcadle rádi pozorují místa na těle, kam si jen tak normálně nedohlédnou

Jiná zvířata

Jak vědí v zoologických zahradách, spousta zvířat reaguje na zrcadla pozitivně, i když nechápe jejich smysl. Tak například plameňáci se normálně páří, jen když jsou v dostatečně velkém hejnu. Ale v zoo je jejich počet často příliš omezený – a tak se opticky skupina zvětší pomocí správně umístěných zrcadel… Podobně se snižuje i nervozita koní.

Nejvíc studií v tomto smyslu proběhlo na psech. Jedna z nich z roku 2013 přesvědčivě ukázala, že psi dokážou na televizní obrazovce i v zrcadle poznat jiného psa od jiného živočišného druhu, stejně tak odlišně reagují na člověka. Zdaleka ne všichni, záleží na povaze a inteligenci konkrétního exempláře…

HDTV je lepší. Proč? Psi vidí okolní svět rychleji než lidé, takže starší obrazovky s nižším počtem snímků za sekundu pro ně nejsou zajímavé – vidí obrázky rozkouskovaně a nedokážou si mezi nimi vytvořit spojitost. Nezapomeňme také na to, že psi vidí jen ve dvou barvách: nikoliv černo-bíle, jak se ještě často dočtete, ale modro-žlutě.

Text: RD

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Článek

Mrtvá opice v zoo Chán Júnis Foto:

VIDEO: Nejhorší zoo světa má v klecích uhynulá zvířata

Pozor, videa v článku jsou drsná a nevhodná pro citlivější povahy...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Strážci nebes Foto:
21:10 22:10
85%
DNES V TVHitlerova jaderná bomba Foto:
20.00
DNES V TVStrážci nebes Foto:
21.10
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama

\n