reklama

VIDEO: Po zuby ozbrojení roboti už jsou realitou

Mech z herní série Mechwarrior Foto: Mech z herní série MechwarriorFoto: All

Terminátoři, Robocopové a další – myslíte, že jde jen o sci-fi filmy? Omyl, už se to stalo realitou...

Doposud bylo ozbrojování robotů tabu. Armády sice automatické stroje používají už řadu let, ale aby na ně dávaly zbraně, to bylo nemyslitelné. Jenže všechno se vyvíjí a mění a také toto tabu už bylo překonáno.

Před týdnem se na americké základně Fort Benning v Georgii testovali právě takoví robotičtí bojovníci ozbrojení puškami a kulomety. Ozbrojené stroje tam předváděly celkem čtyři společnosti, které se jejich vývoji věnují. Na videu se můžete podívat na zřejmě nejdokonalejší válečný stroj tohoto druhu:

Jmenuje se Protector a jeho hlavním účelem je nosit výzbroj a výstroj pro pěchotu. V podstatě jde o takovou modernější mulu... Také pro vojáky může prorážet cestu minovými poli a vytvářet pro ně různé obranné pozice. Je ozbrojený kulometem M-240, který má dostřel kolem 2 kilometrů.

Tento model není automatický, musí ho ovládat pilot pomocí vysílačky. Ta má dosah přes 1 kilometr. Zajímalo nás, jestli jde opravdu o prvního robota, který je ozbrojený – a tak jsme se na robotické válečníky zeptali českého experta. Dozvěděli jsme se, že zbraně jsou u robotů poměrně dost rozšířené, ale za jiným účelem, než byste si mysleli. Podívejte se na rozhovor:

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVLedová zkáza Foto:
20.00
DNES V TVHawaii 5-0 Foto:
20.15
DNES V TVLáska s vůní sušenek Foto:
21.10
DNES V TVŽelezná srdce Foto:
20.15
DNES V TVTrans Foto:
23.10
DNES V TVIluze šílenství Foto:
20.15
DNES V TVVražedné Miami Foto:
22.10

reklama

\n