reklama

VIDEO: Německo vyděsily obrovské meteority...

Meteorit nad Mannheimem Foto: Meteorit nad MannheimemFoto: All

Obyvatele Německa a Švýcarska vyděsil pád meteoritů...

Řadu obyvatel na jihu Německa, ale také v sousedním Rakousku a Švýcarsku vyděsily v neděli večer letící a zářící objekty na nočním nebi, podle všeho padající meteority. Lidé se obraceli na policii se zprávami o tom, že viděli neidentifikovaná zářící tělesa, někteří hovořili i o hlasitých zvucích, které jev údajně doprovázely. Policisté veřejnost ujistili, že nehrozí žádné nebezpečí, napsal na svých internetových stránkách deník Süddeutsche Zeitung.

Podle svědků se nebe rozzářilo v neděli kolem 21:00 SEČ. Pozorovali to zejména lidé v jihoněmeckém Bavorsku, ale i na jiných místech – třeba v Bádensku-Württembersku. Zprávy o zářících předmětech na nočním nebi se objevily i ve švýcarských médiích. Magazín Focus zveřejnil odkaz na video na serveru YouTube, které nafilmoval řidič v Tyrolsku a které jev zachytilo:

Ačkoli zatím není jasné, co jev způsobilo, je podle astronomů pravděpodobné, že šlo o pád meteoritu nebo ještě spíše meteoritů. Německá policie uvedla, že přinejmenším jeden z nich zřejmě spadl v okolí hraničního přechodu Freilassing na německo-rakouských hranicích.

Pád malých meteoritů na Zemi není nijak neobvyklý. Loni v září spadl jeden takový ve středoamerické Nikaragui a zanechal po sobě kráter o průměru 12 metrů a hloubce pět metrů. Jeden z největších meteoritů za poslední dobu spadl v roce 2013 do oblasti u ruského Čeljabinsku. Při vstupu do atmosféry nad jižním Uralem vážil 12 000 tun a průměr měl 20 metrů, ve výšce asi 30–40 kilometrů nad zemí se ale rozpadl. Přesto se následkem tlakové vlny, která poničila na 7000 budov, zranilo zhruba 1500 lidí.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVlak do neznáma Foto:
20.15
DNES V TVDuel Frost - Nixon Foto:
22.50
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama