reklama

VIDEO: Největší rybu světa nafilmovali úplně náhodou. 15 metrů šupin v pohybu!

Sledí král Foto: Sledí králFoto: All

Podívejte se na unikátní záběry tvora, podle něhož vznikly legendy o mořských hadech!

Říká se mu král sleďů a jde o jednu z nejdelších ryb současného světa: může měřit až 15 metrů. Biologové mu říkají hlístoun a současně je to to jaké jeden z nejméně známých obyvatelů oceánů.

Poprvé se ho podařilo nafilmovat až roku 2010 – ale to se na záběrech tento obří tvor jenom mihnul. Napoprvé si ho ale ani nevšimli: ryba je tak obrovská, že si všichni nejdřív mysleli, že se dívají jen na utržený kabel. Roku 2013 se podařilo získat další video a teď na začátku roku 2014 je na světě třetí. Ale tohle je zcela mimořádné.

Jsou na něm totiž k vidění hlístouni rovnou dva současně!


O existenci této ryby, celým jménem nazvané hlístoun červenohřívý víme už od 18. Století. Ryba bývá přezdívaná také „král sleďů“ – námořníci ji totiž pozorovali většinou tehdy, když táhli sledi a považovali ji za jejich krále, který ryby vede. Podle mnoha současných ichtyologů to byl právě hlístoun, kdo dal vzniknout pověstem o mořských hadech a dalších pozoruhodných příšerách. Protože dokáže plavat i svisle, mohl námořníkům připomínat třeba i dlouhé chapadlo obrovské chobotnice…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama