reklama

VIDEO: muž, který se mazlí se lvy

Kevin a lev Foto: Kevin a levFoto: Youtube

Existuje jen jediný muž, který spí společně se lví smečkou. Seznamte se s ním...

Určitě znáte lidi, kteří se dokážou spřátelit s jakýmkoliv psem, kterého uvidí. Je jich docela hodně – ale muž, který se stejně skamarádí se lvy, existuje jenom jeden.

Zoolog Kevin Richardson se proslavil jako člověk schopný porozumět lvům; díky svým mimořádným schopnostem získal přezdívku „zaříkávač lvů“.

Rodilý Jihoafričan vystudoval zoologii, ale tím, co se na škole dozvěděl, se moc neřídí. Sice je to poněkud zvláštní postup, ale místo vysokoškolských pouček se spoléhá spíše na cit a intuici. A co je ještě zvláštnější: vůči lvům to skvěle funguje. Jak jinak by Richardson dosáhl toho, že ho za vlastního přijalo několik lvích a hyeních smeček, které by jinak jakéhokoliv člověka na místě roztrhaly?

Má na to velmi praktický recept: Neortodoxní zoolog se věnuje v rezervaci už lvím mláďatům, která si k němu vytvoří vazbu. Když se pak vydá za smečkou, do níž jsou mláďata pak umístěna, smečka ho přijme jako vlastního člena. Tento způsob je nejrychlejší, Richardson se však dokáže „vetřít“ i do smečky, se kterou nemá nic společného.

Jak ochočit lva?

V tom případě před ním stojí složitější úkol založený na spolupráci se lvy a především na naprostém zapadnutí do jejich přirozeného prostředí a hierarchie smečky. Nese to úspěchy: Richardson dokáže se lví smečkou strávit řadu dní – a dokonce společně se lvy i spí, aniž by na něho šelmy zaútočily.

„Vím, že by mě mohly zabít, kdykoliv se jim zamane, ale to mě neznepokojuje. Kdybych ožil, dělal bych to úplně stejně,“ řekl před nedávnem v rozhovoru pro Sky News. I jemu se však už mockrát stalo, že udělal chybu anebo špatně odhadl lví chování. Například když si jednou hrál se čtyřletým lvím samcem, tak se lev rozhodl, že ho nepustí. Richardson skončil ošklivě pokousaný a poškrábaný.

Článek

Lví škleb Foto: Thinkstock

Američané jedí hamburgery ze lvího masa. Co vy na to?

V USA se začalo šířit podivné nové jídlo – klasické americké burgery, ale vyrobené z masa lvů.

Škrábanců, oděrek a dalších drobnějších zranění má po celém těle spoustu – ke lvímu chování patří škrábání a láskyplné okusování. Šelmy to ani nemusí myslet ve zlém: ale když vás žertovně plácne tlapkou 180kilový samec lva, má to prostě své následky…

Proč to všechno vlastně dělá? Nejde mu jen o nějakou samoúčelnou show, snaží se tímto způsobem přilákat pozornost světa k vymírání lvů. Jejich početní stav je čím dál více ohrožen, především kvůli ničení jejich přirozeného prostředí...

Článek

Lidé budoucnosti

Jak bude vypadat člověk budoucnosti? Jako to vlevo, nebo to vpravo?

Za posledních 50 000 let se člověk pořádně změnil. Jak bude vypadat za dalších 100 000 let? A co za 50 milionů roků?

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama