reklama

VIDEO: Medúzí apokalypsa je tady!

Apokalypsa medúz Foto: Apokalypsa medúzFoto: All

Mořští biologové stále více varují před medúzami. Ne před tím, že by mohly požahat plavce, ale před tím, že jejich počet zcela zlikviduje rovnováhu v oceánech.

Medúzy představují čím dál větší problém – dokonce tak velký, že dokázaly dohnat k jednání politiky, kteří se jinak nesnášejí. Před rokem tak začali o medúzí otázce jednat společně Japonsko, Čína a Severní Korea: samy nedokážou nic, musí problém řešit společně.

Všechny tři země jsou potravinově závislé na rybolovu a přemnožené medúzy ho ohrožují. Severokorejští úředníci tvrdí, že medúzy mohou za snížení úlovků až o 80 procent! Samozřejmě že Severokorejcům se tak úplně věřit nedá a rádi hledají výmluvy, jen aby nemuseli přiznat svou neschopnost, ale stejně to pro ně problém je.

Proč se medúzy přemnožily?

Podle módní odpovědi za jejich přemnožení může globální oteplování. A opravdu na tom něco je – protože čím teplejší teplota vody, tím více se medúzy množí. Velká čínská studie, která měla odhalit příčiny tohoto problému, ale upozornila ještě na další příčinu, možná i důležitější. Jsou jí záplavy: kvůli stále početnějším záplavám se do oceánů dostává z pevniny větší množství živin, dokonce mnohem víc, než jsou ryby schopné vstřebat. Zato medúzy s tím problém nemají a dokážou pozřít cokoliv v libovolném množství.

Jedním z nejslavnějších míst, kde můžete medúzy pozorovat v jejich přirozeném životním prostředí, je jezero na ostrově Palau – tam žijí prakticky jen medúzy a v obrovském množství. Letos je však jejich počet nadmíru velký. Podívejte se na video:

Článek

Medúzy a lidé Foto: Thinkstock

Terminátoři proti medúzám: válka budoucnosti se vede už dnes

Nebudeme propagovat nejnovější film o robotech – tohle je bohužel dost vážné a smutné téma.

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama