reklama

VIDEO: Létající batoh už konečně létá. Bude ho mít za 10 let každý?

Jetpack s autorem Foto: Jetpack s autoremFoto: All

Trvalo to 30 let, ale teď je to konečně tady: létající batoh neboli jetpack je na světě – a funguje lépe, než byste věřili.

Létající batohy se objevily nejprve ve vědeckofantastických románech, ale pak se ukázalo, že je možné využít je i v realitě. Nejlépe fungují ve vesmíru, ale experimentovalo se s nimi i na Zemi. Doposud ale bez větších úspěchů. Rok 2013 však zřejmě znamená přelom.

Novozélandský inženýr Glenn Martin se pokouší vyrobit funkční jetpack už 30 let. Letos v září testoval dvanáctou verzi – a jde o zdaleka nejúspěšnější prototyp. Přístroj umožňuje kolmý i vodorovný let nad zemí, a nabízí svému letci i poměrně schopné manévrovací schopnosti.

Martinův létající batoh může dosáhnout výšky až 2500 metrů a dosáhne rychlosti kolem 42 kilometrů za hodinu. V podstatě to celé funguje jako tryskové letadlo, jen je jetpack mnohem menší a snadněji ovladatelný.

Společnost, která tento přístroj vyvíjí, plánuje, že by se mohl stát podobnou záležitostí, jako jsou dnes Segwaye. Představte si skupinky amerických a čínských turistů, jak létají nad Prahou – tak nějak by to mohlo vypadat. I když takhle to vlastně ani nezní moc lákavě…

Až se jetpack začne prodávat, měl by zpočátku stát podobně jako luxusní automobil – tedy kolem 2,4 milionu korun. Verze pro armádu, na níž už Martinova společnost pracuje, by měla být dražší, cena by se měla pohybovat kolem 3,5 milionů korun. Vojenská verze je navíc vybavená komunikačními přístroji a také nástroji pro pozorování.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama