reklama

VIDEO: Hasiči přijdou o práci. Nahradí je tenhle robot

Robotický hasič Foto: Robotický hasičFoto: All

Místo lidí roboti? Další povolání je v ohrožení…

Americké vojenské námořnictvo vždy patřilo mezi instituce, které dokázaly dostat moderní technologie z rýsovacího prkna do praktického života. A protože teď začalo testovat robotického hasiče, zdá se, že se brzy něco velkého změní…

Robot se jmenuje “Shipboard Autonomous Firefighting Robot,” neboli SAFFiR, Samozřejmě nemůže nahradit živé hasiče ve všech případech, ale práce na vojenských lodích je velmi specifická. Munice, chemikálie, voda – to představuje koktejl, který představuje pro lidské hasiče asi nejrizikovější představitelné prostředí.

SAFFiRu nevadí dým, jedovaté výpady a jeho posílenou konstrukci nepoškodí ani střepiny. Ale především netrpí žádnými lidskými emocemi, jako je strach nebo úzkost z uzavřených prostor. Podle námořnictva je zkrátka robot v této situaci zcela jednoznačně výhodnější než člověk.

Podívejte se na záběry z testování:

 Robot je vysoký necelých 180 centimetrů a váží 73 kilogramů. Má tedy lidské míry a váhy – a na rozdíl od většiny ostatních robotů také chodí po dvou. Právě tento jinak nevýhodný druh pohybu je v lodích optimální.

Musí totiž umět otevírat dveře, pracovat s běžným vybavením na palubě i v podpalubí. Jeho největší výhodou je zrak. Protože sebemenší požár okamžitě v podpalubí způsobí mraky kouře, je robot vybaven zrakem, který vidí i v infračerveném spektru. Navíc má na hlavě laserový dálkoměr, který mu umožňuje bleskově se zorientovat v prostoru a navigovat ve spletitém lodním podpalubí.

Určitě vás napadne, jak se robot vypořádá s neklidnou hladinou – i spousta zkušených námořníků má problémy s chůzí na rozhoupané lodi. Proto muselo námořnictvo vyvinout zcela nové robotické nohy a soustavu pro udržení rovnováhy.

Námořnictvo už robota SAFFiR otestovalo úspěšně na konci loňského roku: sešel do podpalubí, našel tam hadici a pomocí ní sám uhasil plameny. Tentokrát robota ještě ovládal člověk za počítačem, ale počítá se s tím, že v budoucnosti by měl dělat všechno úplně sám…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Článek

Exoskeleton z Terminátora Foto:

Roboti začnou válčit do 15 let, plánuje Pentagon

Ambiciózní program plánuje do roku 2030 buď revoluci ve válčení nebo vzpouru robotů.

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Podzemím Británie Foto:
04:40 05:40
84%
DNES V TVLetem světem Foto:
20.00
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBáječný den Foto:
20.15
DNES V TVČasový kód Foto:
22.30
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama

\n