reklama

VIDEO: Den, kdy z nebe pršeli pavouci. Nic pro arachnofoby!

Obří pavučina Foto: Obří pavučinaFoto: All

Arachnobofie je strach z pavouků. Je fakt, že NĚKTEŘÍ pavouci mohou způsobit smrtelné kousnutí, ale na druhou stranu VŠICHNI mají neuvěřitelně zajímavé životní strategie.

Pavouci jsou dokonalí. Dokážou toho tolik a vše tak perfektně, že právem inspirovali i vznik super-hrdiny s pavoučími schopnostmi. Většina pavouků, stejně jako filmový Spiderman, žije samotářským způsobem – existují však i druhy společenské. A ty tvoří kolonie velké jako lidská města.

Například taková snovačka pospolitá (Anelosimus eximius) žije v obřích koloniích o počtu až 50 000 jedinců. Díky tomu vznikají obří sítě velké desítky metrů – jsou tak velké, že dokážou pokrýt třeba celou louku. Mohou se táhnout až do výšky 20 metrů.

A když se zvedne vítr, může se pavučina nebo alespoň její část vznést. Je tak lehká a přitom pevná, že se její kusy mohou na silném větru vznášet dost dlouho. A pak, když se zachytí třeba na drátech vysokého napětí, padají pavouci k zemi.

Tak jako na tomto videu, které bylo nafilmováno v Brazílii – na zem a na lidi pak z nebe prší stovky, tisíce a desetitisíce poměrně velkých pavouků:

 

Tito osminozí členovci se liší od hmyzu právě počtem nohou. Brouci, včely i mouchy mají po třech párech, pavouci a pavoukovci je o jeden pár trumfnou. Těžko říci, zdali je více těch, kdo pavouky nesnášejí, nebo milují.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Eichmann show Foto:
15:45 17:50
66%
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10
DNES V TV
20.15
DNES V TVDenní světlo Foto:
23.25
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVMezi vlky Foto:
21.35

reklama

\n