reklama

Víc než slibné: odhalily nové fotky tekoucí vodu na Marsu?

Tekoucí voda na Marsu Foto: Tekoucí voda na MarsuFoto: NASA/JPL

Vědci z NASA potvrdili, že nové záběry Rudé planety naznačují přítomnost vody.

Jde o zatím nejsilnější důkaz, že na našem nejbližším vesmírném sousedovi je přítomná voda. Že na Marsu existovala v minulosti voda, na tom se dnes vědci shodnou. Že tam možná i v současnosti je voda ve zmrzlé podobě, to je také pravděpodobné. Ale důkaz, že by na povrchu Marsu byla tekoucí voda, ten doposud chyběl.

Na nových záběrech ze satelitu je ale jasně vidět, jak se temné linie na povrchu planety posouvají dolů – dochází k tomu v době marťanského léta, kdy se tato část planety otepluje. Podívejte se na animaci:

I v létě však teploty na Marsu nestoupají nad nulu; tak jak je možné, že přitom voda teče? Tedy jestli vůbec teče… Experti z NASA si s tím lámali hlavu a nakonec přišli s řešením: podle nich existuje zvláštní mechanismus, který by mohl způsobovat, že voda teče, i když by podle všechny známých fyzikálních zákonů neměla.

Ve vodě by mohla být na Marsu přírodní obdoba fridexu – nějaká nemrznoucí kapalina. S nejvyšší pravděpodobností by ji mohlo tvořit něco s vysokým obsahem železa. Vědci na to usuzují podle tmavé barvy na fotografiích a také na základě údajů ze spektografů.

Voda stéká ze svahu společně s částicemi železa – vzniká tak jakýsi silný roztok. Co to tedy znamená pro další výzkum Marsu? Lujendra Ojha, doktorand z Georgia Institute of Technology, jenž se na výzkumu podílel, řekl: „Stále si nemůžeme být stoprocentně jistí, že na Marsu je voda v tekuté podobě – ale je to teď o hodně pravděpodobnější…“ Vychází přitom z Occamovy břitvy: jiné vysvětlení pro pozorovaný jev zatím neexistuje…

Článek

Češi na Marsu

Češi, kteří chtějí dobýt Mars. Zavlaje tam naše vlajka?

Mars chce osídlit devět Čechů,Lucie a Veronika chtějí pomoct vědě.

Článek

Sebevrahové na Marsu

Dvě stě tisíc sebevrahů! Kdo chce na Mars bez návratu?

K výpravě na Mars bez návratu se přihlásilo 200 000 lidí. Co si od toho slibují?

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Příběh Walesu Foto:
01:10 02:15
28%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama