reklama

Vesmírná krize je zažehnána: na ISS dorazila majonéza!

Selfie u ISS Foto: Selfie u ISSFoto: NASA

Vypadá to, že je ve vesmíru všechno v pořádku...

U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes, šest hodin po startu z kosmodromu Bajkonur, přistála ruská nákladní loď Progress M-26M, která dopravila zásoby tamní posádce. Informovala o tom agentura DPA.

Progress přivezl podle agentury TASS na palubě téměř dvě a půl tuny nejrůznějšího nákladu, především vodu, kyslík, poštu a potraviny, včetně 20 kilogramů ovoce a zeleniny. Konkrétně jde o jablka, pomeranče, grapefruity a cibuli. Potravinová zásilka ale obsahuje na přání kosmonautů i majonézu.

Rusům dorazilo americké jídlo

Podle vedoucího zásobovacího oddělení ISS Alexandra Agurejeva se ruští členové osazenstva vesmírné stanice mohou těšit i na americké potraviny, o které projevili zájem a které se cestou zdržely na ruské celnici. Na zásah představitelů ruské kosmické agentury Roskosmos se je však podařilo včas připravit k odeslání na oběžnou dráhu.

Článek

Ruský astronaut Foto:

Ruští astronauti mají problém. Na ISS jim chybí dobroty

Ruský zákaz západních potravin je prý znát i na oběžné dráze...

"Poskytujeme ruské posádce základní porce kosmické stravy, ale každý kosmonaut si může navíc volně objednat až 12 porcí zahraniční výroby. Nevíme, co si tentokrát objednali," sdělil už v lednu moskevský Ústav lékařských a biologických problémů Ruské akademie věd, který je odpovědný za výživu ruských kosmonautů.

Na palubě stanice je nyní šestičlenná posádka – Rusové Jelena Serovová, Alexandr Samokuťajev a Anton Škaplerov, Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA) a Američané Terry Virts a Barry Wilmore.

"Pro obě kosmonautky na ISS jsme zabalili i dodatečná překvapení ke svatému Valentýnovi," citovala DPA zástupce moskevského ústavu. Pro Škaplerova přivezl Progress dárky, protože v pátek ve výšce asi 400 kilometrů nad povrchem Země oslaví 42. narozeniny.

Ruský vesmírný kamion

Progress M-26M je podle agentury TASS jednou z posledních nákladních lodí nynější série. Dvě poletí ještě letos a poslední, Progress M-29M, v dubnu příštího roku. Nová, modernizovaná verze ruských vesmírných kamionů, Progress MS, by se měla představit už letos 22. října.

Výměna ale čeká i nosné rakety, které ruské nákladní lodě vynášejí na oběžnou dráhu. Nynější Sojuz-U nahradí nové nosiče Sojuz-2.1a, jejichž letové testy jsou plánovány na letošní a příští rok.

ČTK

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

 

Článek

Čínská vlajka na Měsíci Foto:

Čína chce postavit konkurenci ISS. Kam s tím míří?

Čína chystá kolem roku 2022 vlastní vesmírnou stanici. K čemu a proti čemu?


První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama