reklama

Velká moc opravdu korumpuje vždy, tvrdí psychologové

Jak vypadá korupčník? Foto: Jak vypadá korupčník?Foto: Thinkstock

Tento článek se nijak nevyjadřuje k české politice, je jen konstatováním vědeckých poznatků o distribuci moci.

Je to už víc než sto let, co britský politik lord Acton prohlásil slavnou větu: „Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně.“ V dnešní době ji spíš známe z optimistické verze ze Spider-Mana, který ve filmech říkal, že „velká moc přináší velkou zodpovědnost.“ Psychologové a sociologové teď potvrdili, že pravdu měl britský šlechtic…

V časopise The Leadership Quarterly teď byla zveřejněna studie, která zkoumala chování mocných našeho světa. Respektive stavěla lidi různých povah do role, kde měli moc. A pak vědci studovali, jak se budou testované osoby chovat. Nejprve však všichni testovaní prošli celou řadou psychologických a osobnostních testů, které měly prověřit jejich povahu. Díky tomu psychologové dokonale znali morální vlastnosti testovaných.

Jak to vidíte vy?

Anketa

Věříte, že moc korumpuje?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

Pak hráli testovaní muži a ženy hru na diktátora; odměňovala asociální volby – takže korupční chování v ní přinášelo výhody. Psychologové pak porovnávali, jak si vedli ti, kdo předtím vyšli v testech jako „ti slušní“ oproti těm „méně poctivým“. Ukázalo se očekávané: darebáci se jako darebáci chovali i ve hře, a to od začátku a velmi výrazně. Slušní lidé se zpočátku při hraní chovali tak, aby jejich volby nikomu neubližovaly. Ale později, když je hra pohltila a zvedaly se vklady, o něž se hrálo, přistoupili na asociální pravidla a také oni začali více využívat metody, které přinášely prospěch jim samotným na úkor ostatních…

Ve hře i v životě platí podle autorů stejná pravidla, jak asociálně korupční chování potlačit, ve hrách i v reálném životě. Pokud má jedinec příliš velkou moc, podléhá korupci snadněji. Pokud se herní (i společenská) pravidla nastaví tak, aby jedinci příliš velkou moc nezískávali, „mohou mocní a vůdci pít z kalichu korupce méně,“ – jak poeticky konstatoval John Antonakis, který celý výzkum vedl.

KORUPCE JE JEDEN Z NEJHORŠÍCH ZLOČINŮ. A CO TY DALŠÍ?

Článek

Kyberzločin Foto:

Kyberzločin: jak se spameři pasou na lidském soucitu

Poslední květnový týden bude na ZOOMu napěchovaný novinkami. Na co se můžete těšit?

Článek

Věznice budoucnosti bude vyrábět elektřinu Foto:

Vězení budoucnosti: kriminálníci na ostrově pod vodopádem

Vězení jsou velmi oblíbeným tématem sci-fi filmů. Ale ve skutečnosti se zase tak moc nemění. Podívejte se na jeden velmi radikální návrh!

Článek

Oběť nebo viník? Foto:

Kyberšikana je zřejmě nejrozšířenější zločin současnosti. A důsledky? Hrozivé…

Pokud máte dítě školou povinné, šance, že narazí ny kybernetickou šikanu se blíží jistotě...

 

 

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama