reklama

Vědecký přelom: srdce plná železa

Srdce a kardiostimulátor Foto: Srdce a kardiostimulátorFoto: All

Nejmenší kardiostimulátor má velikost tablety.

V rakouském Linci byla na člověku provedena první implantace nejmenšího kardiostimulátoru na světě. Velikostí je přístroj srovnatelný s větší vitamínovou tabletou, oznámila americká společnost Medtronic, která zařízení vyvinula.

Přístroj má zhruba desetinovou velikost tradičního kardiostimulátoru a bude se nyní podle firmy využívat k výzkumným účelům po celém světě.

"Díky takto malým rozměrům a jedinečnému provedení lze zařízení Micra TPS umístit přímo do srdce pomocí minimálně invazivního zákroku, bez potřeby použití klasické stimulační elektrody," uvedl Clemens Steinwender, primář kardiologického oddělení všeobecné nemocnice v rakouském Linci.

Kardiostimulátor mini

Oproti stávajícím běžným postupům implantace kardiostimulátoru nevyžaduje Micra TPS chirurgické vytvoření podkožní "kapsy" v oblasti hrudníku. Díky tomu je výrazně menší hrozba komplikací spojených se zařízením a také jsou méně viditelné stopy po implantaci.

Studie využití zařízení Micra TPS se provádí formou klinických zkoušek v řadě lékařských zařízení po celém světě. Zúčastní se jí na 780 pacientů v přibližně padesátce středisek. Počáteční výsledky od prvních 60 pacientů, sledovaných po dobu až tří měsíců, se očekávají ve druhé polovině příštího roku.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama