reklama

Vědci přišli na příčinu menopauzy. Mohou za ni… muži!

Žena na pláži Foto: Žena na plážiFoto: Thinkstock

Člověk je jeden z mála tvorů na Zemi, kde, slovy biologů „samice přestává být v jistém věku plodná.“ Proč?

Vědci pracovali dlouhá léta s představou, že muži se snažili pářit s mladými ženami před menopauzou proto, že byly plodné. Nový výzkum ale ukazuje, že to je postavené na hlavu a příčinu je nutné hledat úplně jinde.

Podle studie profesora Ramy Singha z University of Canada mohou za menopauzu muži, respektive jejich záliby v mladších ženách. Vědec tvrdí, že muži dávali sexuálně přednost mladším dívkám vždycky, a to ještě předtím, než u žen vůbec menopauza vznikla. Evoluce na to zareagovala tak, že starším ženám ušetřila energii a spustila u nich proces menopauzy. Tedy období, kdy už ženy nemusejí vydávat tolik energie na přípravu na početí.

Singh tvrdí, že ženy jen reagovaly na vrozenou mužskou náklonnost k mladým dívkám. Pokud by se tak muži nechovali, mohly být dnes ženy plodné až do smrti. Celý proces trval několik desítek až stovek generací. Singh se pustil i na rovinu spekulací. Věří, že kdyby ženy také vyhledávaly jen mladé sexuální partnery, mohla by u mužů vzniknout „chlapská menopauza“.

TOP 5 zemí, kam nikdo nejezdí. Tušíte proč?

Kromě člověka existuje fenomén menopauzy jen u dvou dalších druhů zvířat – a to u kosatek a kulohlavců.

Celá teorie má však rovnou několik háčků, namítají oponenti. Průměrný věk, v němž žena přestává být plodnou, je 52 roků. Až do 19. století se však tohoto věku dožilo jen malé procento žen; průměrná délka života se pohybovala kolem 40 let. Je tedy možné, že ženy jsou vlastně „naprogramované“ tak, aby byly plodné až do smrti – jen umírají příliš pozdě…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Před 300 miliony let Foto:
17:50 18:55
88%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama