reklama

Vědci odhalili největší obchodní dálnici pravěku

Raquel Welchová ve filmu 1000000BC Foto: Raquel Welchová ve filmu 1000000BCFoto: All

Dunaj byl důležitou obchodní cestou již v pravěku, tvrdí vědci

Řeka Dunaj byla již v pravěku důležitou obchodní cestou a je prý i jednou z nejstarších vodních cest na světě. Tvrdí to rakouští archeologové, podle nichž to vyplývá z výzkumu kamenných artefaktů v oblasti Mühlviertel na severu Rakouska. Archeologové tam našli mimo jiné doklady kultury datované do třetího tisíciletí před naším letopočtem.

Jde především o nástroje z pazourku a nezpracovanou kamennou surovinu. Pazourek byl tehdy prý cosi jako "exportní hit" a jeho rozbor zde dokládá export z oblasti jižního Německa, konkrétně Bavorska. Pazourek byl podle archeologa Alexandera Binsteinera "ocelí doby kamenné", vyrábělo se z něj vše, co sloužilo k řezání nebo propichování.

Scénář takovéhoto pravěkého "obchodu" není znám – obchodníci buď mohli zboží dovézt přímo k zákazníkům, nebo se mohli sejít například na půli cesty, na jakémsi "trhu". Případně skupiny z Rakouska podnikaly cesty za surovinou do oblasti Německa. K říční dopravě se zřejmě používaly čluny vydlabané z jednoho kusu dřeva.

Článek

Atopodentatus unicus

Superbizarní: V Číně objevili prapodivného pravěkého tvora

Zdá se vám současný svět bizarní? No tak se podívejte, jací tvorové žili na Zemi před 240 miliony lety.

Vydání studie k této problematice se podle Binsteinera plánuje na nadcházející rok.

V Bavorsku byly v pravěku tři velké oblasti – Arnhofen, Baiersdorf a Flintsbach – odkud se stovky let "vyvážely" pazourky do Horních Rakous. Tato bavorská kultura se podle agentury APA vyznačovala chovem zvířat, její nositele jednoznačně identifikuje jejich keramika, kterou zdobili typickými vypíchanými vzory a ornamenty. Při hledání nových sídlišť se pravděpodobně kdysi po Dunaji dostali do oblasti Mühlviertel. Později této vodní cesty využili i k obchodování s lidmi ze svého původního domova.

Dunaj ze současných archeologických výzkumů vychází jako stále důležitější obchodní spojnice. Díky analýze nalezených artefaktů se dají sledovat cesty od těžby suroviny po dodání konečnému uživateli.

V oblasti Mühlviertel mohlo žít na jednom sídlišti 50 až 100 lidí. Experti chtějí nalezené artefakty i výrobní odpad z kamenné industrie podrobit ještě důkladnějšímu srovnání, a doložit tak pravidelné obchodní kontakty mezi sledovanými oblastmi.

ČTK

Článek

Krakatice zblízka

Pravěké krakatice si drtily v chapadlech i dinosaury

Představte si chobotnici tak velkou, že se živila dinosaury...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama