reklama

Vědci objevili obřího pravěkého tvora s bizarními čelistmi

Tamisiocaris Foto: TamisiocarisFoto: All

Podivný tvor se živil podobně jako dnešní velryby a připomínal je i v mnohém dalším – a to přesto, že s nimi není ani vzdáleně příbuzný…

Fosilní pozůstatky tohoto tvora byly objevené v Grónsku – žil zde před více než 520 miliony lety. Patřil k vůbec největším tvorům, kteří tehdy v v pozemských mořích plavali – byl to na tehdejší poměry opravdový obr. Dnes bychom se však jeho velikosti spíše pousmáli: měřil totiž jen 75 centimetrů.

Tamisiocaris se pohyboval díky pohybům celého těla nahoru a dolů. Asi polovinu jeho těla tvořila podivná chapadla podobná svinutému kapradí. Pomocí nich Tamisiocaris, jak se tvor jmenoval, filtroval plankton z mořské vody. Fungovala podobně jako rybářské sítě: lapal do nich organismy velké asi půl milimetru. Ale tyto zvláštní končetiny se vyvinuly z loveckých: předkové Tamissiocarisů jimi lovili kořist, která se k nim přiblížila na dosah – především trilobity.

Podívejte se na rekonsrtrukci tohoto tvora na videu:

Paleontologové z Bristolu zjistili, že právě předchůdci tohoto tvora, který patřil mezi členovce, zastávali v kambrijském ekosystému stejnou roli, jako dnes kytovci a žraloci. Byli to vrcholní predátoři oceánů – tvorové, kteří se živili vším menším, než byli oni. A to byli všichni ostatní tvorové… A podobně jako u našich velryb se také u těchto členovců z velkých predátorů stali mírumilovní býložraví prosívači vody. Podle vědců to naznačuje, jak fungují ekosystémy a role v nich – evoluce se nikdy neopakuje, ale zaplňuje různými postavami vždy stejné role.

Tamisiocaris žil v období tzv. kambrijské populační exploze; v tomto období trvajícím 5–10 milionů let se na Zemi objevilo víc nových zvířat než kdy jindy.

 

Článek

Atopodentatus unicus

Superbizarní: V Číně objevili prapodivného pravěkého tvora

Zdá se vám současný svět bizarní? No tak se podívejte, jací tvorové žili na Zemi před 240 miliony lety.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVGodzilla Foto:
20.00
DNES V TVSatan přichází Foto:
22.50
DNES V TVDvojí obvinění Foto:
20.15
DNES V TVNebezpečný mstitel Foto:
22.25
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35
DNES V TVDémoni vzpomínek Foto:
20.15
DNES V TVVražedné Miami Foto:
22.15

reklama

\n