reklama

Vědci objevili dvojníky Země. Na obou může být život!

Super Země Foto: Super ZeměFoto: All

Dvě planety v ideálních místech tzv. obyvatelné zóny! Na obou by mohl být život!

Američtí astronomové našli dvě planety, které jsou nejpodobnější Zemi a teoreticky nejvíc vhodné pro život ze všech dosud objevených planet mimo naši sluneční soustavu, takzvaných exoplanet. Vědci z Harvardova Smithosianského centra pro astrofyziku (CfA) to dnes uvedli na jednání Americké astronomické společnosti AAS v Seattlu.

Obě vzdálená nebeská tělesa obíhají kolem svých mateřských hvězd s velkou pravděpodobností v takzvané obyvatelné zóně a jsou jen o málo větší než Země. Zda je ale některá z planet opravdu obyvatelná, vědci nevědí.

Astronomové díky údajům z amerického Keplerova vesmírného dalekohledu objevili osm vzdálených planet, z nichž všechny se velmi pravděpodobně pohybují v obyvatelných zónách svých hvězd, tedy tam, kde není ani příliš horko, ani příliš zima pro výskyt vody v kapalném stavu.

Anketa

Věříte, že ve vesmíru existuje život?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

"U většiny těchto planet je dobrá šance, že jde o kamenné planety, jako je Země," uvedl hlavní autor studie Guillermo Torres.

Dvě z nově objevených exoplanet jsou obzvlášť podobné Zemi. Planeta s katalogovým číslem Kepler-438b je jen o 12 procent větší než Země a se 70procentní pravděpodobností jde o pevnou planetu. Obíhá kolem červeného trpaslíka, který je menší a chladnější než Země, ale tak blízko, že na ni dopadá o 40 procent více slunečního svitu než na Zemi. Tato malá planeta leží s pravděpodobností 70 procent v obyvatelné zóně své mateřské hvězdy.

Planeta s označením Kepler-442b obíhá rovněž kolem červeného trpaslíka a nachází se v jeho obyvatelné zóně dokonce s pravděpodobností 97 procent.

ČTK

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Článek

Mars na nebi Foto:

Velký marsovský podvod aneb Nevěřte všemu o Rudé planetě

Mars velký jako Měsíc? Tak určitěééé!

Článek

Astronautka na Marsu Foto:

Bude Mars planeta žen? Asi tam poletí jen něžné pohlaví!

V čem mají ženy ve vesmíru výhodu před muži? Skoro ve všem…

Článek

Podivná planeta Foto:

Skrývají se v naší sluneční soustavě neznámé planety? Šance na jejich objev roste!

Skrývá sluneční soustava další dvě velké planety a budou se znovu přepisovat učebnice? Čtěte:

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVSupernova Foto:
22.05
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama

\n