reklama

Vědci našli na Sibiři úlomky kostí dosud neznámých tvorů

Pravěká ryba Foto: Pravěká rybaFoto: Thinkstock

Za senzační objev označují ruská média nález kosterních pozůstatků neznámých tvorů, kteří na Sibiři žili před 350 miliony let.

Objev ruských, švédských a francouzských vědců je výsledkem tříleté práce, která byla financována z grantu francouzské vlády, napsala agentura RIA Novosti.

Na řece Urjup na hranici Krasnojarského kraje a Kemerovské oblasti mezinárodní tým odborníků našel 28 vzorků, z nichž sestavil trojrozměrný obraz čtyřnohých organismů na vývojovém pomezí mezi rybami a tvory žijícími na pevnině. Během výzkumu bylo nalezeno dalších 300 úlomků, které se nyní zkoumají.

Vědci dospěli k názoru, že našli pozůstatky dosud neznámého tvora. "Nad jeho pojmenováním se teď zamýšlíme," řekl novinářům ruský paleontolog Jaroslav Gutak. Dosud se podle něj soudilo, že lokality, kde živé organismy poprvé opustily moře, jsou většinou jen v Evropě a v Severní Americe.

Článek

Landecká Venuše Foto: Akademie Věd ČR

Nejkrásnější žena pravěku: sexy bohyně z Čech

Všechny sošky pravěkých venuší zobrazují obludně tlusté ženy. S jedinou výjimkou opravdu krásné štíhlé venuše z Landeka.

Sibiř zůstala zatím stranou zájmu vědců, kteří nyní zkoumají, zda se zde neznámí tvorové přirozeně vyvinuli, či zda sem dorazili z jiných kontinentů. Ruští vědci podle listu Rossijskaja gazeta chovají naději, že právě Sibiř bude vyhlášena za uznávanou kolébku obratlovců.

Letos v srpnu našli vědci v Číně pozůstatky dvou teplokrevných živočichů, kteří žili v jurském období. Podle odborníků jsou vážnými kandidáty na nejstarší dosud známé savce.

ČTK

Článek

Pravěká dvojice Foto: PNAS

Láska v pravěku? Lidé si dávají květiny do hrobů už 12 000 let

Mezi zvyky, o nichž vůbec nepřemýšlíme, ale stejně je dodržujeme, patří květiny na hrobě. Tento zvyk zahalený tajemstvím je zřejmě výrazně starší, než tušíme.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama