reklama

Upíři v Bulharsku: ve 20. století se jich bála celá města

Úsměv upíra Foto: Úsměv upíraFoto: Thinkstock

Bulhaři prý prováděli ještě před 25 lety rituály zabíjení upírů.

Že tomu tak opravdu bylo, tvrdí známý bulharský archeolog Nikolaj Ovčarov, který bývá přezdíván "bulharský Indiana Jones". Ovčarov se podílel na odhalení množství kosterních pozůstatků na území Bulharska, u kterých bylo jasně vidět, že se lidé ještě před čtvrt stoletím snažili zabránit tomu, aby se mrtvý stal po své smrti upírem.

"Nejsme středověcí lidé, kteří věří v upíry, ale v minulosti se lidé domnívali, že existovali a prováděli obřady, které měli mrtvému zabránit v přeměně v toto ďábelské stvoření," uvedl v rozhovoru pro bulharský deník Show Ovčarov. Ještě před 25 až 30 lety podle něj existovali v některých bulharských vesnicích lidé, kteří měli na starosti propichování mrtvých těl kůlem, což mělo zabránit přeměně v upíra.

Článek

Hrad Bran z dálky Foto: Wikimedia Commons

Kdo byl ve skutečnosti Drákula? Na návštěvě v Upírově

Vydejte se po stopách legendárního hraběte Drákuly – jeho hrady dodnes vzbuzují vzpomínky na temný středověk...

V posledních letech nalezli archeologové při vykopávkách více než 100 takto probodnutých lidských pozůstatků. Jednu z koster údajného upíra objevili loni ve městě Sozopol a z nálezu se ihned stala celosvětová senzace. Dosud poslední "upír" byl nalezen letos v září v Nesebru.

Podle tradic existovalo v minulosti několik způsobů, jak údajné upíry zabít. Mělo jim být probodnuto srdce či hlava osikovým, lipovým či dubovým kolíkem, nebo jim bývala hlava uťata a položena k nohám, případně zakopána daleko od těla upíra. Poslední jmenované kroky měly za cíl zabránit tomu, aby dotyčný svou hlavu posmrtně objevil a mohl tak vstát z hrobu.

Článek

FOTO: Youtube

Pravěký upír: dinosaurus, který sál studenou krev

Pravěcí ještěři nebyli jen tupí obrovští dinosauři; našli se mezi nimi i podivní malí zabijáci..
Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama