reklama

Ultrazvukový výboj z genitálií: tak bojují motýli proti netopýrům

Přástevník Foto: PřástevníkFoto: All

Na první pohled kuriózní, na druhý pohled velmi účinná – taková je obrana nočních motýlů proti jejich úhlavním nepřátelům, netopýrům.

Mezi nočními druhy motýlů a netopýry zuří už 65 milionů let válka. Boj o to, kdo dokáže rychleji přijít s účinnější evoluční změnou. Zatím je tento boj vyrovnaný. Zatímco lišajové a noční můry si vyvinuly rafinované maskování, netopýři zase přišli s ultrazvukovou navigací, která jim umožňuje lovit i v úplné tmě.

Motýli si ale, zdá se, vypracovali zatím nejúčinnější zbraň v této miliony let dlouhé válce. Některé druhy asijských motýlů totiž dokážou rušit ultrazvukovou navigaci netopýrů, a sice pomocí ultrazvukových „výkřiků“. Poněkud pikantní je, že je vydávají pomocí svých pohlavních orgánů…

Biologové objevili tuto „superschopnost“ u několika přástevníků a také u tří druhů lišajů, a to u obou pohlaví. Samci vydávají ultrazvukové vibrace tím, že třou o svůj zadeček tuhé šupiny na strukturách, pomocí kterých se normálně zachytávají na těle samičky při páření. Samičky zase pohybují svými pohlavními orgány tak, aby se jim třely o zadeček.

Článek

Homosexuální chování u lvů

Co vypovídá zvířecí homosexualita o lidech. Víte, kolik zvířat je gay?

Jedna z nejčastějších námitek odpůrců homosexulity zní: „Je to proti přírodě, žádné zvíře sodomii nepraktikuje.“ Na to můžeme říci jediné: kdyby jen věděli!

Vědci ještě úplně přesně nechápu, jakým způsobem tato odpuzovačka netopýrů funguje, hypotéz je více. Je možné, že zvuk vytváří jakousi bublinu šumu, ve které netopýr vůbec nevidí. Anebo netopýr chápe signál jako varování, že jde o nebezpečné zvíře, jež je schopné se mu ubránit, nebo případně o zcela nechutné zvíře, na němž by si vůbec nesmlsnul…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Sport očima vědy Foto:
08:15 09:20
60%
DNES V TVLetem světem Foto:
20.00
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVSpratci na zabití Foto:
20.15
DNES V TV
22.00
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama

\n