reklama

Ukřižovaný Gagarin: Kde končí umění a začíná urážka?

Ukřižovaný Gagarin Foto: Ukřižovaný GagarinFoto: All

Ukřižovaný Gagarin se v Permu asi všem nelíbí, ale zaujal ...

Namalovaný ukřižovaný kosmonaut, který se objevil na jednom z obytných domů v ruském městě Perm v podhůří Uralu, zaujal nejen odborné a laické kritiky. Autora díla si dnes odvezla k výslechu policie.

"Zrovna jedu v policejním voze v doprovodu tří policistů. Odpor jsem nekladl. Prý mám podat vysvětlení," řekl Alexandr Žuněv rozhlasové stanici Govorit Moskva.

Dříve se nechal slyšet, že si nemohl nechat ujít takovou příležitost: v neděli 12. dubna o pravoslavných Velikonocích totiž Rusko slavilo jak Kristovo zmrtvýchvstání, tak výročí letu prvního kosmonauta Jurije Gagarina. Výsledkem se stal obraz "Gagarin. Ukřižování". Autor ho vylepil na fasádu.

Článek

gaga poster Foto:

Proč musel zemřít Gagarin?

Byl Gagarin při svém posledním tragickém letu opilý? Anebo se ho chtěl někdo zbavit?

 

"Gagarin je soudobý Kristus vědy, který dobrovolně vzal na sebe vesmírné utrpení lidstva," napsal na Facebooku umělec. Své dílko považuje za pokus o symbiózu vědy a víry a má přispět k větší vzájemné toleranci – prý aby se náhodou zase neopakovaly "chybičky" jako upálení Giordana Bruna.

Pokus o smíření ale asi nevyšel. Na dílo si totiž postěžoval místní poslanec Jurij Utkin. Prý mu volali četní pobouření občané a ani on sám nepovažuje za etické spojovat Gagarina s ukřižováním. Spíše prý jde o čin postižitelný podle paragrafů o vandalismu nebo o urážku citů věřících.

Policie slíbila, že svůj názor na dílo vyjádří během deseti dnů. Možná ho bude hodnotit i prokuratura.

Graffiti, které mezitím nechaly úřady odstranit, zkrátka přerostlo v aféru, o níž referoval internetový list Gazeta.ru pod titulkem "Dílo vesmírného rozměru".

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama