reklama

Údajně primitivní neandrtálci vyráběli úžasné šperky z orlích spárů!

Neandrtálské šperky Foto: Neandrtálské šperkyFoto: All

Paleontologové našli v Chorvatsku nejstarší "šperky" neandertálců.

Severochorvatská Krapina, která je jedním z nejvýznamnějších světových nalezišť neandertálského člověka, vydala nové tajemství. Objeveny v ní byly dosud nejstarší šperky, které byl vyrobeny před 130.000 lety, tedy dávno před příchodem moderního člověka.

Podle kurátorky tamějšího muzea Davorky Radovčičové jde o osm opracovaných a většinou jinak neporušených pařátů orlů mořských. Předměty, objevené na místě spolu s kostrami neandertálců před 116 lety, ale až v posledním roce podrobené detailnější analýze, nesou známky vrypů a pravidelných zářezů, které byly provedeny s největší pravděpodobností z estetických důvodů. Nepodařilo se ale zatím prokázat, zda se měly stát součástí náhrdelníku nebo náramku.

Kosti více než osm desítek neandertálců různého věku nalezl na kopci nad městem roku 1899 paleontolog a geolog Dragutin Gorjanović Kramberger. Během vykopávek trvajících šest let odhalil se svými spolupracovníky na 3000 paleontologických pozůstatků pralidí a jiných živočich. V polovině 90. let odhalili kanadští vědci pomocí spektroskopie a analýzy zubních sklovin, že krapinští neandertálci pocházejí z poslední velké doby ledové, tedy že jsou staří 130.000 let.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVlak do neznáma Foto:
20.15
DNES V TVDuel Frost - Nixon Foto:
22.50
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama