reklama

Tyranosaurus oceánů: obří pravěký dravec polykal žraloky vcelku

Prognathodon Foto: PrognathodonFoto: All

Obrovský plaz měřil až 17 metrů, vážil kolem 20 tun a živil se především žraloky.

Vědci o existenci prognathodona vědí už dlouho, ale teprve teď ho opravdu pořádně prozkoumali. Ze studia jeho kostry zjistili, jak dokonalým lovcem tento pravěký plaz byl.

Původně si paleontologové mysleli, že prognathodon se živil spíš mršinami a dalšími zvířaty, která umírala poblíž mořského dna. Ale studie pomocí 3D scannerů ukázaly, že zadní ploutev tohoto tvora byla uzpůsobená k extrémně rychlým a obratným pohybům.

Tato ploutev byla hodně podobná ploutvím současných dravých kytovců, kteří jsou na svou velikost velmi dobrými plavci. Prognathodoni patřili mezi mosasaury, jedny z nejobávanějších lovců pravěkých moří.

Článek

FOTO: Wikimedia Commons

Dinosauři kojili mláďata. Dokázali to i bez cecíků

Poslední teorie o dinosaurech jsou čím dál tím divočejší. Poté, co vědci prokázali, že dinosauři měli peří, naznačuje nová teorie, že dávali mláďatům i mateřské mléko.

Nově objevenou kostru prognathodona zkoumal Dr. Johan Lindgren z univerzity v Lundu (Švédsko). Kromě způsobu života ukázal tento objev také několik dalších zajímavostí. Šlo o kostru mláděte. Na zádech, respektive na páteři, mu byly objeveny stopy zubů. Žraločích zubů. Zdá se tedy, že vztah mezi těmito dvěma druhy tvorů byl složitější…

Navíc se ukázalo, že evoluční změny u mosasaurů proběhly velice rychle. Trvalo pouhých 10 milionů let, než přešli ze souše na zcela specializovaný způsob života v oceánech.

Článek

FOTO: Wikimedia Commons

Dinosauři se pářili v misionářské poloze. Jinak by skončili vykastrovaní

Zvířata se nejčastěji páří v poloze zezadu. Nový výzkum německých paleonotologů ale ukázal na pozoruhodný problém: stegosauři se tak pářit nemohli – samec by totiž ...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama