reklama

Trošku děsivé: Pavouci ve městech se brutálně zvětšují!

Pavouci se zvětšují Foto: Pavouci se zvětšujíFoto: All

Pavouci z měst jsou podle nové studie stále větší a plodnější...

Pavouci, kteří žijí ve městech, jsou větší a začínají se množit dříve než jejich souputníci z volné přírody. Vyplývá to podle BBC ze studie zveřejněné v novém vydání časopisu PLOS ONE. Výzkum byl prováděn sice jen na australských pavoucích, ale je prý vysoce pravděpodobné, že podobná situace existuje na celém světě.

Vědecký tým vedený Elizabeth Loweovou z australské univerzity v Sydney chtěl zjistit, jak jsou živočichové z volné přírody ovlivněni expanzí měst. Většina dosavadních výzkumů se zaměřovala na ptactvo.

Australští badatelé však do svého výzkumu zahrnuli 222 dospělých samic pavouků druhu Nephila plumipes z městských parků v Sydney a z menších i větších oblastí s původní vegetací. Hodnotili přitom stupeň urbanizace na daném místě a u tamějších pavouků zaznamenali velikost těla, zásoby tuku a velikost vaječníků.

Zjistili, že pavouci mají menší velikost těla v oblastech s větším pokrytím vegetace a většího vzrůstu dosahují v urbanizovaných oblastech s větší zástavbou a hustotou obyvatelstva. Schopnost reprodukce, měřená podle velikosti vaječníků, je vyšší též u městských pavouků.

"Vyšší teploty jsou spojeny s rychlejším růstem a větší velikostí u bezobratlých. Jedním z dalších faktorů může být také městské osvětlení. Přitahuje hmyz, což znamená více potravy pro pavouky," uvedla podle BBC Loweová s tím, že jsou potřeba ještě další výzkumy, které by objasnily, co přesně za těmito rozdíly ve velikosti těl vězí.

Může za to člověk

Vědci uvedli, že jejich výsledky podporují myšlenku, že některé druhy mohou z urbanizace, která mnohdy dramaticky mění původní krajinu a místní klima, profitovat.

Článek

Pavouk žere rybu

Pavouci zabíjí a žerou i ryby! Podívejte se na důkaz

Tento článek není nic pro arachnofoby. Věřte nám...

"To, že pavouci z urbanizace profitují, je dobrá věc. ... Když lépe porozumíme dopadům urbanizace na živočichy žijící ve městech, můžeme vypracovat plán funkčního ekosystému v městských oblastech," uzavřela vědkyně.

Pavouci Nephila plumipes jsou v Austrálii běžní jak ve městech, tak v nezastavěné krajině. Staví si pavučiny, ve kterých žijí po celou část svého dospělého života.

ČTK

Článek

Obří pavučina Foto:

VIDEO: Den, kdy z nebe pršeli pavouci. Nic pro arachnofoby!

Arachnobofie je strach z pavouků. Je fakt, že NĚKTEŘÍ pavouci mohou způsobit smrtelné kousnutí, ale na druhou stranu VŠICHNI mají neuvěřitelně zajímavé životní strategie.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama