reklama

Tento rok bude fantastický na pozorování oblohy. Naše tipy!

Vzdálené galaxie Foto: Vzdálené galaxieFoto: Thinkstock

Letošek bude dobrý na pozorování planet, chudý na mimořádné úkazy.

Letošní rok bude pro Českou republiku v astronomii chudý na mimořádné úkazy, zato některé planety se ukážou v plné kráse.

Z území Česka nebude vidět ani jedno zatmění, z mimořádných úkazů ale stojí v srpnu za pozornost těsné přiblížení dvou nejjasnějších planet na obloze Venuše s Jupiterem. Pozorovatelé se mohou těšit také na typické meteorické roje roku - Perseidy a Geminidy, řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Planety:

Planety mají nejlepší pozorovací podmínky, pokud jsou v takzvané opozici se Sluncem, to jsou pak vidět po celou noc. Hned 5. ledna nastane opozice pro Jupiter, největší a nejhmotnější planetu Sluneční soustavy. V současnosti je patrný celou noc v souhvězdí Blíženců.

Článek

Digitárium

Planetária jsou mrtvá. Ať žije digitárium - v Brně!

Pamatujete si doby, kdy jít se podívat do planetária znamenalo jít do kopule, kde se skrz důmyslný přístroj ‘planetárium’ promítalo na strop několik set malých kotoučků ...

"Poznáte ho snadno, protože je výrazně jasnější, než okolní hvězdy a je to ta první 'hvězda', která vás na nebi upoutá, když si jí nespletete s ještě jasnější Venuší nad západem. Dalekohled ale ukáže, že to není hvězda, ale planeta s typickými pásy v její atmosféře a také se známou Velkou rudou skvrnou," uvedl Suchan.

Začátkem ledna svítí zvečera jako Večernice nízko nad západním obzorem velmi jasná Venuše, ale již koncem měsíce bude naopak před východem Slunce vidět jako Jitřenka. Tuto ranní viditelnost si podle Suchana uchová po celé jaro. Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze.

V jarních měsících budou dobře pozorovatelní Mars (8. dubna) a Saturn (10. května). Mars nyní vychází kolem půlnoci v souhvězdí Panny. Ve Váhách je Saturn, který se tak může sledovat až před svítáním.

Článek

Kometa se šesti ohony

Kometa s šesti ocasy je pro astronomy nepochopitelná

Hubbleův teleskop objevil zvláštní asteroid s šesti závoji. Astronomové jsou z něj paf.

Zatmění

Ve světě budou pozorovatelná dvě úplná zatmění Měsíce (15. dubna a 8. října), jedno prstencové zatmění Slunce (29. dubna) a jedno částečné zatmění Slunce (23. října). Nad územím ČR budou zatmění Měsíce i Slunce až v roce 2015. Nejbližší úplné zatmění Slunce nad Českem nastane až 7. října 2135.

Astronomové letos opět čekají zvýšenou aktivitu Slunce, protože se Slunce nachází v období kolem maxima jedenáctiletého slunečního cyklu. Aktuální snímky Slunce a sluneční aktivity jsou k dispozici na internetu.

ČTK

Článek

Cizí svět Foto: Inga Nielsen

Je život nakažlivý? Astronomové tuší odpověď

Už jste určitě někdy slyšeli o tom, že život byl na Zemi donesen z vesmíru. Co takhle se na to podívat z opačné strany. Je možné aby bylo životem nakaženo naše okolí? Je ...
Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama