reklama

Tahle můra se dokonale maskuje za pavouka. Proč?

Můra Siamusotima aranea  Foto: Můra Siamusotima aranea Foto: All

Jedno z nejlepších maskování v říši zvířat má nově objevená můra. Téměř ji neodlišíte od pavouka.

Na křídlech má malá nenápadná můra kresbu, která skoro dokonale napodobuje tvar pavoučího těla. Hlavu, tělo a dokonce i osm dlouhých končetin – to všechno je nakreslené evolucí na horní straně jejích křídel.

„Nohy“ jsou dokonce zahnuté, stejně jako u pavouka, který se chystá vrhnout na svou kořist. Tato můra byla objevená už roku 2005, ale teprve nyní ji vědci popsali, a to v přírodovědném časopise Annals Of The Entomological Society of America.

Tento podivuhodný hmyz žije v Thajsku, téměř výlučně na jednom druhu kapradiny. Dostal jméno Siamusotima aranea. Kapradinou se živí, takže se většinu života pohybuje u země – tedy na místě, kde je hodně nebezpečno. A to znamená jediné: musí najít nějaký trik, aby přežil. Jde o první příklad tak dokonalého mimikry u můry.

Siamusotima aranea

Mnoho druhů můr má sice na křídlech maskování, ale jen málokdy se vydávají za jiný živočišný druh. Tato můra je výjimečná ještě v mnoha jiných ohledech; její tělíčko zase nápadně připomíná larvu brouka. Proč, to se zatím neví, ale zřejmě i to hraje nějakou roli v její pozoruhodné strategii přežití…

Siamusotima aranea
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Zmrzlá planeta Foto:
17:45 18:45
46%
DNES V TVVodní obři Foto:
20.00
DNES V TVPod hladinou Foto:
21.10
DNES V TVMagnum Force Foto:
20.15
DNES V TVMasakr na střední škole Foto:
22.50
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVDivočina Foto:
21.40
DNES V TVSoukromé očko Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama

\n