reklama

Svět skončí v srpnu 2032. Zničí nás obří asteroid! aneb Jak vyvolat paniku

2013 TV135 Foto: 2013 TV135Foto: Thinkstock

Většina světových médií přišla se zásadním sdělením: Za 19 let všichni zemřeme. K Zemi se totiž blíží meteorit, který nás dozajista zasáhne. Jaká je realita?

Ano, k Zemi se opravdu velký meteorit blíží a opravdu se prožene hodně blízko. A existuje šance, že Zemi zasáhne. Jenže šance, že Zemi mine, se pohybuje kolem 99,998 procent. Jak panika vznikla?

Čtyřsetmetrový asteroid objevili ukrajinští astronomové z observatoře na Krymu. Pokud by asteroid pojmenovaný 2013 TV135 zasáhl Zemi, mělo by to stejný účinek jako 2500 jaderných pum silných stejně jako ta, která dopadla na Hirošimu. Podle ruských vědců je to jedno ze dvou nejnebezpečnějších těles, která by mohla Zemi ohrozit.

Americká NASA se k tomu staví mnohem rezervovaněji. Šance 1:63 000 je podle ní tak malá, že je zbytečné ji nějak zdůrazňovat. V tiskové zprávě z pátku 18. října navíc NASA upozorňuje, že na nějaké hlubší úvahy je ještě brzy.

Článek

Jaderná exploze ve vesmíru Foto: Planetary resources

Obrana před asteroidy podle NASA: Jaderný útok!

Ve vesmíru toho kolem Země létá mnohem víc, než jsme si ještě před pár lety mysleli...

Ukrajinci asteroid objevili až 8. října, takže mají zatím o tomto vesmírném objektu příliš málo údajů. Jeho dráha se dá opravdu jen odhadovat, takže ani není jasné, jestli se k Zemi vůbec dostane. Na další podrobnosti o jeho dráze a šanci, že zasáhne Zemi, si budete muset počkat až do roku 2024. To se k Zemi přiblíží blíž a astronomové získají další údaje o jeho hmotnosti, rychlosti a dalších faktorech, které pohyb naší sluneční soustavou budou ovlivňovat.

Ruští experti však už mezitím přišli s detaily o tom, co by se stalo, kdyby asteroid opravdu na Zemi dopadl. Zřejmě by úplně zničil oblast o poloměru kolem 40 000 kilometrů a na řadu let by ovlivnil klima na celé Zemi. Jen pro srovnání: asteroid, který zřejmě vyhladil dinosaury, měřil asi 6 kilometrů…

Článek

Dopad na Prahu

Co by se stalo, kdyby na Prahu spadl velký asteroid?

Svět má nového strašáka – asteroidy. Poté, co jeden minul Zemi jen a fous a druhý zasáhl Rusko, se na planety zaměřila pozornost celého světa.

Článek

Sáhněte si pro štěstí Foto: thinkstock.com

Sáhněte si pro štěstí a odhalte tajemství dne na webu Prima-Ženy.cz!

Ženy se hodně řídí intuicí, proto jsme ve spolupráci s kartářkou připravili i lahůdku – kartu dne, která napoví, jakým směrem se váš život může daný den vyvíjet. Zkuste ...

První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama