reklama

Superostré injekce budoucnosti využijí dikobrazích ostnů

Tak vypadá urson v jeho přirozeném prostředí. FOTO: Thinkstock Foto: Tak vypadá urson v jeho přirozeném prostředí. FOTO: ThinkstockFoto: www.iprima.cz

Severoamerický hlodavec podobný dikobrazům poslouží odborníkům jako inspirace při vývoji modernějších lékařských nástrojů.

Vědci, kteří zkoumali ostny urzona kanadského, totiž zjistili, že snadno pronikají skrze kůži do svalu i díky mnoha zpětným háčkům. Tento poznatek se prý dá využít třeba při výrobě jehel nebo operačních nástrojů. 


O výzkumu amerického vědeckého týmu pod vedením Jeffreyho Karpa z Harvardovy univerzity informuje odborné periodikum Proceedings vydávané americkou akademií věd. 


Urzon kanadský je hlodavec, který má na hřbetě až 30.000 deseti až patnácticentimetrových dutých ostnů. Používá je hlavně k obraně. 

Jak vypadá urzon? Podívejte se:


Vědci nyní ostny zkoumali pod mikroskopem a zjišťovali, jak funguje důmyslný systém zpětných háčků. Díky nim ostny snadno pronikají do těla vetřelce a velmi nesnadno se vytahují. Pracovali přitom i s přesnými kopiemi ostnů vyrobenými z polyuretanu, které testovali třeba na svalovině zvířat. 


Schopnost napodobit systém zpětných háčků u urzonů může brzy mít i praktické uplatnění. Výrobci mohou inovace ze zvířecího světa uplatnit třeba při vývoji nových typů jehel, jejichž vpichy budou pacienty méně bolet. Nová inspirace by mohla ovlivnit i výrobu chirurgických nástrojů určených třeba pro laparoskopické operace.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Cesta k Marsu Foto:
01:15 02:10
14%
DNES V TVLetem světem Foto:
20.00
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBáječný den Foto:
20.15
DNES V TVČasový kód Foto:
22.30
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama

\n