reklama

Stíhačky, bombardéry i skvělá hudba. Vydejte se na Aviatickou pouť!

Lockheed P-38L ze sbírky The Flying Bulls v Salzbugu, který vystoupí na 23. Aviatické pouti Foto: Lockheed P-38L ze sbírky The Flying Bulls v Salzbugu, který vystoupí na 23. Aviatické poutiFoto: Aviatická pouť Pardubice

Pokud rádi sledujete válečné dokumenty na ZOOMu, určitě byste chtěli vidět slavné válečné stroje na vlastní oči.

První červnový víkend se v Pardubicích koná už 23. Aviatická pouť. Úžasná akce, která milovníkům historie, militárií a letadel nabízí spoustu zážitků.

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše a představíme hlavní lákadla třídenního programu:

K vidění bude například letoun Lockheed P-38 Lightning. Tento stroj je historicky spjat nejméně se dvěma slavnými jmény. Prvním z nich je francouzský spisovatel a letec Antoine de Saint-Exupéry, který v průběhu II. světové války operačně létal tyto letouny u 23. fotografické perutě 5. průzkumné skupiny v exilové Armée de l‘air. Dne 31. července 1944 odstartoval ze základny na Korsice k průzkumnému letu nad jižní Francii odkud se již nevrátil. Trosky jeho letadla byly nalezeny na dně Středozemního moře až roku 2000, přesto se příčinu pádu stroje dodnes nepodařilo objasnit a případ patří k největším výzvám leteckých historiků a archeologů jakož i milovníků Exupéryho tvorby i jeho samotného jako lidské bytosti.

Na druhé straně planety se útok formace lightningů stal osudným pro admirála Isoroku Yamamota, obávaného velitele úderu na Pearl Harbor i celého císařského námořnictva. V rámci operace nazvané Vengeance zaútočilo dne 18. dubna 1943 osmnáct strojů P-38G 339. perutě 347. stíhací skupiny USAF na bombardér Mitsubishi G4M Betty, doprovázený stíhačkami A6M2 Zero, ve kterém se Yamamoto přesouval na inspekci japonských jednotek dislokovaných na Šalamounových ostrovech a Nové Guinei. Tělo admirála bylo nalezeno v troskách jeho letadla následující den v džungli ostrova Bougainville.

Z mnoha dalších letadel uvidíte na Aviatickém dni veleslavný Boeing B-17G Flying Fortress. Stroj přiletí do Pardubic z Velké Británie a jedná se v současné době o jediný letuschopný exemplář tohoto typu provozovaný v Evropě. Unikátní Bé-sedmnáctka z roku 1944 se na Aviatické pouti představí po oba dny v komponovaném programu zaměřeném na činnost USAAF nad Protektorátem Čechy a Morava a náletům na Pardubice. Čtyřmotorový bombardér, který navštíví Pardubice, nosí na své přídi namalovaný efektní motiv Memphiské krásky. Ten je na letadle namalován od roku 1989, kdy si stroj zahrál hlavní roli ve filmu Memphis Belle, popisujícím příběh první Bé-sedmnáctky, která úspěšně absolvovala 25 misí nad nepřátelským územím.

Celý program najdete na oficiálním webu akce – http://aviatickapout.cz.

Součástí akce budou také koncerty – a ne jen tak ledasjaké. Už v pátek vystoupí od 20.00 kapela Elán, v sobotu a neděli bude hrát Čechomor. Všichni jste zváni, na pouti mimo jiné uvidíte také velký stan ZOOMu!

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama