reklama

Špatná zpráva: Na Marsu život není. Ale...

FOTO: NASA Foto: FOTO: NASAFoto: www.iprima.cz

Curiosity na Marsu nenašla metan, který signalizuje život.

Americké robotické vozítko Curiosity během své nynější mise na Marsu analyzovalo složení tamní atmosféry a nezjistilo žádné stopy metanu. Uvádí to studie vědců Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), kterou zveřejnil časopis Science. Podle expertů to z hlediska možné existence mikrobiálního života není dobrá zpráva, protože metan je zplodinou látkové přeměny.

Metan je podle vědců neklamnou známkou existence živých organizmů, ale v ovzduší Marsu jeho stopy nalezeny nebyly. Curiosity zkoumala atmosféru Marsu řadu měsíců, ale hledání skončilo bezvýsledně. Vědce výsledek testů překvapil, protože pozemské teleskopy a družice zkoumající Mars z oběžné dráhy výskyt metanu signalizovaly.

Článek

curiosity vrtá

VIDEO: Rok sondy Curiosity na Marsu. Ve dvou minutách

Kdyby to byl sci-fi film, znělo by to úžasné: malý opuštěný robot rok bloudí po cizí nepřátelské planetě. Ale ani realita není k zahození!

V pátrání po metanu bude Curiosity podle NASA dál pokračovat během své dlouhé cesty k hoře Mount Sharp, kam nyní směřuje. Cesta bude vozítku trvat skoro rok.

Curiosity dorazila na Mars loni v srpnu. Zařízení, které do vesmíru odstartovalo 26. listopadu 2011 s cílem zjistit, zda na Rudé planetě někdy byly podmínky pro existenci mikrobiologického života, funguje vcelku bez závad. Aparát je vybaven kolekcí revolučních nástrojů určených k rozboru vzorků půdy, skal a atmosféry.

ČTK

Článek

FOTO: NASA

Na Marsu mohl být život, potvrdila sonda Curiosity

Život na Marsu? Ano! Kdysi tam jeho existenci nic nebránilo...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Stín kondora Foto:
03:10 04:05
59%
DNES V TVEichmann show Foto:
20.00
DNES V TVPatnáctidílný detektivní seriál V.I.P. vraždy sledujte každou neděli ve 20.15 na Primě  Foto:
20.15
DNES V TVV novém studiu Top Star Magazínu se představila i moderátorka Eva Perkausová. Foto:
21.35

reklama

\n