reklama

Španělé tvrdí, že objevili Svatý grál. Tohle je on!

Svatý grál Foto: Svatý grálFoto: profimedia

Do baziliky Svatého Isidora v Leónu proudí davy nadšených milovníků historie i hledačů záhad. Proč? Prý se tu nachází legendární Svatý grál.

Dva španělští historici zveřejnili před několika týdny článek, ve kterém tvrdí, že vzácný pohár, který se v katedrále nachází, je ještě drahocennější, než si kdo myslel: mělo by jít o slavný Svatý grál – neboli nádobu, z níž při poslední večeři pil Ježíš.

Drahocenný pohár má dlouhou historii; říká se mu pohár Infanty Doni Urracy. Byla to dcera krále Fernanda I., panovníka, jenž vládl Leónu v letech 1037–1065. Kalich je vyrobený ze zlata a drahokamů: achátů a onyxů. Teprve nedávno se podařilo zjistit, že jde vlastně o dva poháry, spojené dny… Proč by to ale mohl být grál?

Ze Svaté země, přes emíry, až do Španělska

Historička Margarita Torresová a kunsthistorik José Manuel Ortega, oba z Leónské univerzity, se dostali k arabským záznamům, které tuto hypotézu potvrzují. Pergameny se našly v archivech káhirské univerzity Al-Azhar a naznačují, že pohár, který tvoří horní polovinu kalicha, je ve skutečnosti Svatý grál.

Svatý grál, detail Foto: profimedia

Král Ferdinand, jeden z nejmocnějších panovníků středověké Evropy, ho dostal jako dar od muslimského emíra, který se s ním pokoušel uzavřít mír. Historici o tom píší v knize „Králové grálu“, kterou vydali po tříletém shromažďování důkazů letos v březnu.

Ale neradujte se předčasně, jde samozřejmě jen o hypotézu. V Evropě se nachází přes 200 artefaktů, které nějaký expert označuje za Svatý grál. Podle mnoha historiků a expertů na náboženství grál nikdy neexistoval…

Co je grál?

Svatý grál je pohár či nádoba, ze které údajně pil Ježíš Kristus při poslední večeři. Zřejmě nejstarší verzi dnes již běžně známé pověsti o Grálu nalezneme ve welšské básni vzniklé přibližně v 6. století našeho letopočtu. Hovoří se v ní o výpravě válečníků vedených legendárním anglickým králem Artušem (kolem roku 500 našeho letopočtu) do Annwn, na keltský onen svět (zásvětí). Muži se plaví po moři a zaplétají se do nebezpečných dobrodružství. Jejich cílem je nalézt jakousi kouzelnou nádobu, již střeží devět panen.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama