reklama

Smrtící past na leopardy: šelmy zabíjeli už naši prapředkové

Černá forma levharta Foto: Černá forma levhartaFoto: Flickr

Archeologové objevili pravěkou past na leopardy. Je stará víc než 5000 let.

Jde o jeden z nejstarších objevů pastí, jaké kdy byly nalezeny. Přestože je stará přes 5000 let, v podstatě se tato past vůbec neliší od těch, které ještě v tomto století používali beduíni.

Archeologové objevili zajímavý nález v izraelské poušti Negev. Je to podle nich důkaz, že první pasti byly dílem pastevců z této oblasti. Zajímavé je především to, že pasti musely vzniknout prakticky okamžitě potom, co se v Negevu vůbec začal chovat dobytek. To se stalo před 6000 lety, pasti proti predátorům přišly hned potom.

Pomáhaly pastýřům chránit kozy a ovce především před levharty, kteří zde byli nejčastějším a současně nejsilnějším predátorem. Ale zřejmě stáda bránily také před vlky, liškami a dalšími dravci. Jak vlastně takové pasti vypadaly?

Článek

Makris a slon Foto: Youtube

VIDEO: Zastřelil slona a chlubí se tím. Co je to za člověka?

Nevěříte, že ještě dnes existují lidé, kteří jsou schopní zabít ohrožené zvíře a ještě se tím chlubí?

Měly velice jednoduchou konstrukci: šlo vlastně jen o smyčku, uprostřed níž byl nastražený kus syrového masa. Šelma se do ní zachytila a pokud si neuhryzala nohu, nemohla se z ní dostat. Poušť může být těchto pastí (pochopitelně již nefunkčních) dodnes plná. „Pokud nevíte, kde je hledat, tak je nenajdete,“ řekla Naomi Poratová, jedna z archeoložek, které se na objevu podílely.

Jak se zdá, byli první pastevci ve své snaze ochránit stáda úspěšní: podařilo se jim přežít, zato leopardi z pouště Negev už skoro vymizeli. Přesto dodnes představují pro místní nezanedbatelné nebezpečí. Přesvědčil se o tom roku 2007 nejmenovaný Izraelec, kterému uprostřed noci skočil leopard rovnou do postele. Muž ale zareagoval značně pohotově – přestože byl jen ve spodním prádle, podařilo se mu šelmu sevřít do zápasnického chvatu a zadržet ji tak na 20 minut, než na místo dorazili policisté. Celý příběh najdete TADY.

Článek

Slon v Africe Foto: Thinkstock

Sloni vymřou do 12 let. Pytláci je začali masově trávit kyanidem

Rozlučte se se slony. Ve volné přírodě už asi brzy nebudou.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama