reklama

Smog v Pekingu je stejný jako jaderná zima. Zastavuje fotosyntézu

Děsivý smog v Pekingu  Foto: Děsivý smog v Pekingu Foto: Berserkerus/ Wikimedia Commons; CC AS 3.0

Komu se zdá, že se v Česku nedá dýchat, měl by někdy navštívit Peking. Situace zde je už prakticky nesnesitelná.

Jaderná zima je hypotetický stav, k němuž může dojít po velké atomové válce. Počet částic rozptýlených v ovzduší by byl tak velký, že sluneční paprsky by touto vrstvou nepronikly. Znamenalo by to prakticky konec života v jeho dnešní podobě: rostliny by totiž nemohly získávat energie fotosyntézou ze slunce. Proč o tom píšeme? V Číně se totiž právě tohle děje – a dokonce i bez jaderných výbuchů.

Čínská metropole Peking už má koncentraci částic v ovzduší tak silnou, že je to s jadernou zimou srovnatelné – a přiznávají to už dokonce sami Číňané. Konkrétně He Dongxiang z Čínské zemědělské univerzity. Expertka na životní prostředí říká, že situace je opravdu velmi vážná: pokud se radikálně a rychle nezlepší, tak to bude mít zásadní vliv na produkci potravin.

Dongxiang to demonstrovala na jasném a konkrétním příkladu: rostlinám pěstovaným v Pekingu trvá dvakrát tak dlouho, než vykvetou, než rostlinám jinde v Číně. „Farmáři a zemědělci z okolí Pekingu už začínají propadat panice,“ napsala vědkyně v tiskové zprávě.

Článek

Smog v Londýně

Nejhorší smog v dějinách zabil za pár dní 12 000 lidí. Zadusili se prachem

Půlka Číny se dusí smogem – a to natolik, že už umírají lidé. Jenže Peking a další velká města čeká zřejmě ještě mnohem horší scénář.

Ještě lepším důkazem jsou čísla o koncentraci prachových částic v pekingském ovzduší. Zatímco maximální ještě bezpečné množství částic typu PM 2,5 je 25 mikrogramů na metr krychlový, v Pekingu se pohybuje kolem 505 mikrogramů na metr krychlový!

Čínská akademie věd tvrdí, že je nutné, aby vláda přišla s konkrétními plány a nápady, jak situaci řešit. Současná řešení jsou zcela nedostatečná: dočasná omezování leteckého a automobilového provozu nestačí. Akademici navrhují, aby se kolem Pekingu přestaly stavět další továrny a jiná průmyslová zařízení.

Podívejte se, jak smog v Pekingu vypadá:

Lidé trpí, armáda se raduje

Úplně nejhorší je situace v městě Shijazhuang nedaleko Pekingu. Tam se pravidelně hodnoty znečištění dostávají úplně mimo stupnice. Jediným, kdo má ze znečištění radost, je čínská armáda, především námořnictvo. Poté, co Američané oznámili nasazování laserových zbraní na vojenská plavidla, se čínští velitelé jen usmívají: „Když je vzduch zcela bez smogu, má laserová zbraň dostřel asi 10 kilometrů. Ale při smogu se dostřel zmenší na pouhých 500 metrů. K čemu je proti Číně taková zbraň?“

Článek

Laser na letadle

Přenosná laserová zbraň je tady. Změní navždy dějiny válek?

Laserové zbraně už dávno nejsou jen záležitostí vědecko-fantastických povídek a filmů.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama