reklama

Sebevraždy ve světě zvířat: který tvor si sáhne na život nejčastěji?

Rypoš lysý, detail hlavy Foto: Rypoš lysý, detail hlavyFoto: Wikimedia Commons

Pokud jste si mysleli, že sebevražda je hřích vyhrazený pouze pánům tvorstva, tak se mýlíte. Bylo popsáno několik případů, kdy sama zvířata ukončila svůj život, a nebudou jediné.

Asi nejvíc nasnadě jsou případy, kdy se kytovci vrhají na mělčinu a dobrovolníci se je snaží přemluvit, aby se vrátili zpět do moře.

Například loni v lednu na Novém Zélandu uvízla asi stovka velryb, z nichž se podařilo zachránit sedmnáct. Vědci si nejsou jistí, co kytovce k sebedestruktivnímu jednání vede – mohou být zmatení sonary nebo mohou mít v mělkých vodách problémy s vyhodnocením ultrazvukových signálů o hloubce vody; ale existuje i teorie, že doprovázejí na mělčinu některého člena svého hejna, který umírá.

Sebevraždy filmové zvířecí hvězdy

Velmi slavnou „sebevraždou“ skončil i život delfíní samice Kathy, která byla hlavní představitelkou Flippera ve známém televizním seriálu. Její trenér Richard O'Barry dodnes emotivně popisuje, jak mu kytovec v depresi vplul do náručí, podíval se mu do očí a prostě přestal dýchat. Delfíni a velryby totiž nedýchají automaticky, jako my lidé, ale musí se ke každému nádechu rozhodnout – což ona zjevně nechtěla.

Článek

Kozy na pastvě Foto: Thinkstock

Kozy vzrušuje lesbické porno. Skoro lidské praktiky v sexu zvířat

Lidé a zvířata. Ta hranice není zdaleka tak ostrá, jak byste si mysleli. A platí to i v otázkách sexuality...

Neuvěřitelných 1500 ovcí skočilo v roce 2005 v Turecku z vysoké skály. Zabít se se povedlo naštěstí jen asi třetině z nich, protože ty, které se do hloubky vrhly později, dopadly na své „kamarádky“, a tak jejich pád nebyl tak dlouhý a skončil na měkčím povrchu. Proč to kozy udělaly, majitelé, kteří tato zvířata chovají po dlouhé generace, netuší.

 

Sebevražedné stádo

Pádem z výšky se sprovodilo ze světa i 28 krav a býků ve Švýcarsku v srpnu 2009. Tady nešlo o masový skok, ale o pád většího množství zvířat během pouhých tří dnů a stejném místě, což je také velmi neobvyklé i v Alpách, kde prostě krávy občas ze skály spadnou. Tento případ dávají místní do souvislosti s velmi silnými bouřkami, které v době incidentu v místě řádily.

Článek

Psí maso - Obrázek 2

Šťavnatý rotvajler: pes po švýcarsku se jí i dnes

I dnes se v Evropě najdou země, kde psa považují za vyhlášenou pochoutku. Jednou z nich je i bohaté Švýcarsko.

Poněkud starší, přesto podrobně popsaný je případ novofundlanského psa, který projevil nebývalou vůli skončit svůj život v roce 1845. Jak popisuje list Illustrated London News, pes se pokoušel utopit (skočil do vody a končetiny pod ním jen nehybně visely), a když byl zachráněn, několikrát to zopakoval. Nakonec se mu povedlo udržet po několik minut hlavu pod vodou, což už nepřežil. Jakkoli historka ukazuje na jasnou sebevraždu, je třeba poznamenat, že spolehlivost podobných zdrojů z poloviny předminulého století není nejvyšší. Na druhou stranu, dojemné příběhy o tom, jak se psi utrápili po smrti svých majitelů, se objevují i dnes.

Smrtící hladovka

Mnohem lépe doložen je případ samice medvěda, která sama sebe v roce 2012 v Číně vyhladověla k smrti. Ochránci zvířat tvrdí, že podobných případů je mnohem více: až tisíce zvířat jsou totiž v této zemi drženy v nelidských podmínkách v malých klecích a dvakrát denně jim je při bolestivé proceduře odebírána žluč používaná v tradiční medicíně.

U hmyzu zase vědci popsali sebeobětování. Mšice kyjatka hrachová prý v případě, že se blíží predátor, vybuchuje, aby tím ochránila okolní příslušníky svého druhu. Rypoši lysí zase opouštějí svou kolonii, která jim zajišťuje přežití, pokud onemocní nakažlivou chorobou – odcházejí zemřít do divočiny, aby neohrozili ostatní.

Sebevražedné chování vědci popsali i u škorpiónů, kteří prý vbodnou sami sobě jed, když jsou obklopeni ohněm a blíží se smrt uhořením.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TV
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.55
DNES V TV
20.15
DNES V TVÚnos z vězení Foto:
22.50
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35
DNES V TVŽivot naplno Foto:
20.15
DNES V TVChirurgové - reprezent Foto:
22.15

reklama

\n