reklama

Ryba nebo Vetřelec? Podoba víc než zarážející…

Hlaváčvitá ryba Taenioides cirratus  Foto: Hlaváčvitá ryba Taenioides cirratus Foto: All

V přírodě najdete jen málo odpornějších zvířat, než je tato čínská ryba...

V Číně byla po několika letech zase pozorována vzácná ryba z čeledi hlaváčovitých. Je až příliš podobná slavnému filmovému Vetřelci.

Rybka může měřit až 30 centimetrů, je tedy Vetřelci podobná i velikostně. Samozřejmě ne tomu dospělému, ale malému, ve stadiu Chestbustera – tedy té malé potvůrce, která se ve filmech prokousává astronautům z hrudníku.

Zapomněli jste už, jak to vypadalo? Připomeňte si to:

Naštěstí, na ro rozdíl od filmové je bestie, je ryba pro člověka zcela neškodná. Živí se především ráčky a kraby, na lidi si netroufne. Jmenuje se Taenioides cirratus a je velmi zajímavá nejen v tom, jak moc podobná je Vetřelci. Dokáže totiž zcela přirozeně žít ve sladké i slané vodě.

Velká neznámá

Moc se o ní jinak neví. Její vzhled odpuzuje rybáře, navíc nemá ani příliš chutné maso, takže není lovena. Současně dokáže migrovat na poměrně velkém území, takže se biologům špatně studuje.

Taenioides cirratus

Taenioides cirratus

Chestbuster

Chestbuster

 

 

Vzhled filmového Vetřelce však touto rybkou ovlivněn nebyl. Vytvořil ho designér Roger Dicken podle návrhu švýcarského umělce H. R. Gigera. Přestože Gigerovy vzory sehrály ve Vetřelci tak zásadní roli, právě Chestbuster (neboli prorážeč hrudníkem)musel být vytvořen znovu. Původní návrh připomínající penis totiž nestačil. Sexuální symbolika je u tohoto modelu jednoznačná…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Lovci sopek Foto:
00:05 01:15
46%
DNES V TVMamut: Tajemství z ledu Foto:
20.00
DNES V TVKrálovství rostlin Foto:
21.10
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVévodkyně Foto:
20.15
DNES V TVDobyvatelé rudé planety Foto:
22.30
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama