reklama

Ruští astronauti mají problém. Na ISS jim chybí dobroty

Ruský astronaut Foto: Ruský astronautFoto: All

Ruský zákaz západních potravin je prý znát i na oběžné dráze...

Západní sankce a ruská odpověď na ně v podobě zákazu západních potravin odlehčily od francouzského sýru či polských jablek nejen pultům ruských obchodů. Dopad sporu zakusili také astronauti na oběžné dráze, kteří jsou teď zbaveni oblíbených lahůdek. Tvrdí to aspoň moskevský list The Moscow Times, psaný v angličtině.

Ruský zákaz má "mírný dopad" na dovoz potravin na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), sdělil deníku Romain Charles z Evropské vesmírné agentury (ESA).

"Rodiny astronautů mívají možnost posílat svým blízkým na ISS dárky. Protože tyto dary se nesmějí vrátit na Zemi, vesměs vybírají nějaké lahůdky, sladkosti, sušené ovoce a podobně, které astronauti mají rádi," vysvětlil Charles a připustil, že "v tomto místě má ruský zákaz potravin jistý dopad".

Anketa

Měly by se spory politiků přenášet i do vesmíru?

Rodinné dárky totiž putovaly na oběžnou dráhu na palubě ruských nákladních raket zásobujících ISS. Veškeré přípravy na vypouštění těchto raket jsou v ruských rukou – a Rusko v srpnu zakázalo dovoz masa, ryb, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny ze západních zemí v odvetě za sankce, kterými Západ potrestal Rusko za anexi Krymu a podporu separatistů na východě Ukrajiny.

Nicméně ruský zákaz se podle Charlese nikterak nedotkl "oficiální stravy" astronautů, obstarávané americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), ani lahůdkové krmě, kterou pro ESA připravují šéfkuchaři vyhlášených podniků, například restaurace Combal.Zero v italském Rivoli. Tyto pokrmy totiž na ISS dopravují americké nákladní lodě Dragon a Cygnus.

Vesmírné agentury připravují speciální stravu pro své kosmonauty či astronauty z řady důvodů. Některé pokrmy by bylo obtížné jíst ve stavu beztíže a strava je pečlivě kontrolována i kvůli výzkumu zdraví obyvatel orbitálního komplexu.

Na ISS nyní působí šest členů 41. expedice: ruský velitel Maxim Surajev, kosmonautka Jelena Serovová, kosmonaut Alexandr Samokuťajev, američtí astronauti Barry Wilmore a Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst, jehož vyslala ESA.

ČTK

CO SE DĚJE VE VESMÍRU? ČTĚTE:

Článek

Foton-m4 Foto:

Smrt kvůli sexu na oběžné dráze. Trable ruského vesmírného výzkumu

Gekoni, vyslaní Ruskem do vesmíru k rozmnožení, uhynuli...

Článek

Valentina Těreškovová  Foto:

Legendární Těreškovová: rudá superstar na oběžné dráze

Byla první ženou ve vesmíru, ale také dosud jedinou ženou v historii, která se na Zemi z oběžné dráhy dívala z vesmírné lodě úplně sama.

Článek

Vesmírné šachy Foto:

Válka o vesmír pokračuje: USA chtějí vyšachovat Rusko

NASA pověří dopravou astronautů do vesmíru Boeing a SpaceX. A co ruské lodě?

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Za hranice všednosti Foto:
10:40 11:15
25%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama