reklama

Rok 2013: Přístroje ze Star Treku se staly realitou

Enterprise u cizí planety Foto: Enterprise u cizí planetyFoto: All

Přístroje ze ságy Star Trek pronikají do každodenního života.

Neodmyslitelnou součástí vědeckofantastické filmové ságy Star Trek je transportér, který dokázal v mžiku přenést posádku z hvězdné lodi Enterprise na povrch planety. Obdobné teleportační zařízení prozatím lidstvo sice nevyvinulo, řada přístrojů, které se poprvé objevily na obrazovkách v roce 1966, se ale již součástí našeho života stala.

Ve čtvrtém pokračování filmového Star Treku s podtitulem Cesta domů (1986), kde kapitán James Kirk nouzově přistane s klingonským dravcem těsně vedle sanfranciského mostu Golden Gate, se poprvé objevil "průhledný hliník". Technik Scotty ho použil k vytvoření nádrže pro převoz dvou velryb ze současné Země do budoucnosti.

Něco takového skutečně existuje. Jmenuje se to oxynitrid hliníku (ALON) a jde o keramickou sloučeninu hliníku, kyslíku a dusíku. O ALON má zájem armáda, neboť je lehčí a odolnější než neprůstřelné sklo. V budoucnu by také mohl nahradit skla v letadlech.

Článek

Replikátor

Bude jídlo zadarmo? Replikátor jídla ze Star Treku už se vyrábí

NASA financuje vývoj replikátorů jídla jako ze Star Treku.

Inspirace pro mobily

Když se Kirk s členy posádky vydávali za dobrodružstvím mimo loď, vždy se mohli s lodí Entreprise spojit pomocí osobního komunikátoru. Nyní má takový komunikátor každý, říkáme mu mobilní telefon.

Neexistuje snad epizoda, kdy by lodní lékař Leonard McCoy některému z členů posádky nepodal vakcínu proti některé z nebezpečných chorob, které ohrožovaly misi v hlubinách kosmu. Zajímavé bylo především udělátko zvané hyposprej, které McCoy k očkování používal. Hyposprej byl jakýsi typ injekce bez jehly, kdy tlak vzduchu vpravil látku do těla.

Článek

První kontakt

Kolonizace vesmíru se bude řídit Základní směrnicí ze Star Treku, tvrdí odborníci

Star Trek byl fenoménem nejen filmovým a seriálovým, ale také vědeckým.

Obdobou hypospreje v našem světě je trysková očkovací pistole, která pomocí vysokého tlaku a zcela bez jehly protlačí látku pod kůži. Zařízení vzniklo původně pro potřeby masové vakcinace, neboť je bezpečnější a rychlejší než běžné jehlové injekce.

Vlečný paprsek je tu!

Když chtějí astronauti opravit družici nebo připojit k vesmírné stanici nějaké zařízení, používají k tomu robotická ramena. Ve Star Treku ale obdobný problém řešil vlečný paprsek. Vědci se k tomuto tažnému zařízení již přiblížili, k dispozici mají optické pinzety, kdy pomocí laserů mohou přesně manipulovat s molekulami.

Kirk byl vyzbrojen phasery, které posádka nejčastěji používala k omráčení protivníka. Lidstvo má nyní k dispozici celou škálu zbraní sloužících k omráčení. Jednou z nich jsou tasery, které ale vyžadují přímý kontakt elektrod s tělem útočníka. Experti ale pracují na laserových paralyzérech a pulzních dělech, které tyto neduhy překonají.

Článek

Star Trek - 4. narozeniny logo nahoře

Jak Star Trek změnil svět

COOLozeninový flashback: Obrazovkami COOLu prošla Nová generace i zatím poslední vysílaný seriál Star Trek s přízviskem Enterprise. Abychom se nenudili, coolozeniny ...

Co nás připraví o práci

Lidstvo se také již velmi přiblížilo k univerzálnímu překladači, k dispozici jsou programy pro rozpoznání řeči a překládací software. Překlady ale stále nejsou ideální.

V seriálovém Star Treku Nová generace (1987) se objevil inženýr Geordi LaForge, který je sice slepý, ale s pomocí vizoru tento hendikep překonal. Ačkoliv existence takovéhoto aparátu může znít jako hudba velmi vzdálené budoucnosti, obdobná technologie existuje. V roce 2005 vědci ze Stanfordovy univerzity úspěšně implantovali slepým myším za sítnici čipy, čímž otevřeli cestu k bionickým očím. Ty by jednou mohly problém slepoty zcela vyřešit.

Jedním z nejzajímavějších zařízení je trikordér. Posádka ho používala k průzkumu nových planet, ke stanovení diagnóz či k hledání závad na lodi. Tento příruční přístroj dokázal měřit všechno od úrovně kyslíku až po mikroby v těle. NASA používá obdobný přístroj zvaný LOCAD, který na palubě ISS měří nechtěné mikroorganismy.

ČTK

Článek

Vesmírná loď jako ze Star Treku Foto: fc04.deviantart.net

Star Trek v reálu: NASA chce využít nadsvětelný pohon!

Jak věda pracuje na tom, abychom létali galaxií a učili mimozemšťanky lásce…
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVlak do neznáma Foto:
20.15
DNES V TVDuel Frost - Nixon Foto:
22.50
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama