reklama

Rok 2013 bude rokem polárních září

Polární záře nad Norskem. FOTO: Wikimedia Commons Foto: Polární záře nad Norskem. FOTO: Wikimedia CommonsFoto: www.iprima.cz

Začátek roku 2013 přinese mnohem častější výskyt polární záře - možná i u nás.

Začátek roku 2013 v souvislosti se zesílenou erupční aktivitou Slunce přinese podle vědců četnější výskyt polární záře. Tyto světelné úkazy budou pozorovatelné obzvláště na Islandu, napsal portál icenews.is. Dobré podmínky nabídnou i další severské oblasti planety, jako jsou Skandinávie nebo sever Kanady a Ruska.


Sluneční erupce, což je prudký výbuch ve sluneční atmosféře, vyvrhne do kosmu obrovská oblaka horkých a elektricky nabitých částic. Ty v případě příznivého směru dosáhnou Země za den až dva. Střet těchto částic s molekulami vzduchu v zemské atmosféře vyvolá elektromagnetické záření ve viditelném spektru, tedy polární záři, v tomto případě severní (aurora borealis). 

Podívejte se, jak vypadá polární záře nafilmovaná shora - tedy z paluby ISS:


Díky poloze Islandu, který se nachází na hranici s polárním kruhem, jsou zde podmínky pro pozorování ideální. Toho využívá i turistický průmysl: islandské cestovní kanceláře v zimních a jarních měsících organizují zážitkové výlety spojené se sledováním polární záře. 

Riziko sluneční superbouře

Sluneční erupce nepřináší jen jedinečnou světelnou podívanou, ale mohou také ovlivnit elektrické přenosy pozemských komunikačních zařízení a napáchat rozsáhlé škody. Například v roce 1958 byl poškozen podmořský komunikační kabel v Atlantiku a v roce 1972 telekomunikační kabely na severozápadě USA. V říjnu 1980 utrpělo škody elektrické vedení mezi Winnipegem a Minneapolisem a v roce 1989 transformátory elektrárny v Quebecku, což vyvolalo devítihodinový výpadek elektřiny v USA i Kanadě. Magnetické bouře působí také na rostliny a živočichy.

Podívejte se na záběry polární záře z celého světa:

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama