reklama

První solární nabíječka na auto je krásná. A co účinnost?

Solární nabíječka na auto Foto: Solární nabíječka na autoFoto: SDA

Jde o revoluční řešení, nebo o slepou cestu? Co myslíte vy?

V blízké budoucnosti by měla být většina automobilů přinejmenším hybridních. Ropa se stává čím dál nedostupnější a dražší a cesta hybridů je zatím asi nejrozumnější.

Společnost Volvo teď přišla s nápadem, jak efektivitu takových vozů ještě vylepšit. Jejich řešení se jmenuje Pure Tension Pavilon a jde od jakousi obří solární nabíječku, která se dá složit do kufru. Tento stan může sloužit k více účelům: dá se pod něj například postavit auto za deštivého, anebo naopak příliš slunečného počasí.

Díky zabudovaným fotovoltaickým panelům ale hlavně slouží jako docela výkonná nabíječka autobaterie hybridního automobilu. Celá plachta je vyrobená z HDPE neboli polyetylenu s vysokou hustotou. Tato látka má vyšší pevnost v tahu, viskozitu a chemickou odolnost než LDPE, vyšší je i teplota, při které dochází k deformaci, má jen nižší pevnost proti nárazu. To ale vůbec nevadí, protože žádný náraz nehrozí. Celý pavilon se bez problémů vejde do kufru Volva V60, pro které byl navržen.

Článek

secretorigins_001_classic

Hysterická síla. Kdy je člověk schopný zvednout auto nad hlavu?

Padesátikilová žena zvedla půltunové auto, když se snažila zachránit své dítě. Takových příběhů je plný internet. Jsou ale pravdivé?

"Automobil získává energii ze slunečního i umělého světla. Auto se přímo zapojí do solární nabíječky a ta mu předá elektřinu, kterou nasbírala během dne,“ říká tisková zpráva. Jde samozřejmě o experimentální řešení, firma nikde neuvádí, jak výkonná je tato nabíječka a kolik elektřiny tak auto získá. Produkt není ještě připraven ke komerčnímu využití, už to ale mnohé naznačuje…

Anketa

Věříte, že se jednou auta budou nabíjet solárními nabíječkami?

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVBeowulf a Grendel Foto:
22.25
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
22.45
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama