reklama

Prokletý raketoplán: největší tragédie v dějinách dobývání vesmíru

Tragédie Challengeru - start Foto: Tragédie Challengeru - startFoto: All

Dobývání vesmíru se neobjede bez obětí. Raketoplán Challenger jich na oltář vědy přinesl víc než dost...

Před 30 lety, 4. dubna 1983, odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě ke svému prvnímu letu druhý americký raketoplán Challenger.

Cílem letu STS-6, jak znělo označení mise, bylo kromě provedení několika pokusů především vypuštění telekomunikační družice a výstup do otevřeného kosmického prostoru. O pět dní později se raketoplán i se čtyřčlennou posádkou v pořádku vrátil zpět na Zemi.

Sedmička astronautů, kteří se 28. ledna 1986 zúčastnili jubilejního desátého letu Challengeru, stejné štěstí bohužel neměla. V 74. sekundě po startu roztrhala raketoplán mohutná exploze na kusy a kabina s posádkou dopadla z výšky asi 14 kilometrů do moře. Tragédii, kterou způsobila závada na jednom z pomocných motorů, nikdo z astronautů nepřežil. Do osudného okamžiku Challenger oblétl Zemi bezmála tisíckrát a ve vesmíru strávil více než 60 dní.

 

Prokletý raketoplán?

Program raketoplánů zahájil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v roce 1972. V roce 1977 provedl několik zkoušek v atmosféře s raketoplánem Enterprise a jako první letěl do vesmíru raketoplán Columbia v dubnu 1981. Do vesmíru letělo celkem pět amerických raketoplánů, jež uskutečnily 133 úspěšných misí. Dvě mise skončily tragédií – kromě Challengeru skončil tragicky poslední let raketoplánu Columbia v únoru 2003. Před přistáním na Floridě se stroj vysoko v atmosféře roztrhl v plamenech, posádka (šest Američanů a první Izraelec v kosmu Ilan Ramon) zahynula.

Jako poslední se z vesmíru vrátil v červenci 2011 raketoplán Atlantis. K ukončení provozu raketoplánů vedly NASA zejména vysoké finanční náklady na program. Po éře raketoplánů NASA začala využívat k dopravě potravin a materiálu k mezinárodní vesmírné stanici ISS soukromé společnosti. Americké astronauty zatím vynášejí na ISS ruské rakety, v budoucnu se počítá rovněž se soukromými společnostmi.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
13:55 15:10
0%
DNES V TVLetem světem Foto:
20.00
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVSpratci na zabití Foto:
20.15
DNES V TV
22.00
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVZdeněk se kření Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama

\n