reklama

Projděte si gulag! Virtuální svědectví o reálné hrůze

Gulag Foto: GulagFoto: www.gulag.cz

Zločiny komunistických režimů se daří v poslední době dokumentovat čím dál lépe. I díky českýcm vědcům...

Gulagy si prošlo podle odhadů nejméně 50 milionů lidí. Během celé existence SSSR vzniklo nejméně 476 táborových komplexů, v nichž byly sdruženy tisíce táborů. Jak to tam vypadalo? To představuje nový český projekt.

Virtuální prohlídka reálného táboru Gulagu a nalezených předmětů je výsledkem tří českých expedic, mapujících v nejodlehlejších částech Sibiře pozůstatky pracovně-nápravných táborů z období stalinismu.

Díky použité technologii panoramatických fotografií umožňujeme jako první na světě seznámit se se zachovalým autentickým prostředím táborů Gulagu, v nichž trpěly miliony lidí ze Sovětského svazu i mnoha dalších zemí, včetně Československa. V současnosti jsou zde k dispozici panoramatické snímky z několika vybraných lokalit, kompletní verze virtuálního muzea celého lágru bude hotova v březnu/dubnu 2014.

GULAG SI VIRTUÁLNĚ PROJDĚTE TADY

Autor projektu, občanské sdružení Gulag.cz, se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag v širších souvislostech a propojuje české i zahraniční aktivity na tomto poli. Kromě virtuálního muzea stojí i za dalšími projekty a klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětském Gulagu a všem, co s ním souvisí.

Demoverze virtuálního muzea nabízí zatím prohlídku sedmi lokalit: strážní věže, vězeňského baráku, samotky, truhlárny, administrativní budovy, kotců pro psy a lokomotivy na opuštěné železnici. Kompletní verze muzea obsahující celou řadu dalších záběrů (různé typy vězeňských baráků, nemocnice, jídelna, dílny atd. - dohromady 150 panoramatických záběrů), společně s modelem tábora a detailním popisem nalezených předmětů a dokumentů bude k dispozici v březnu / dubnu 2014.

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
20:00 21:10
53%
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10
DNES V TV
20.15
DNES V TV
20.15
DNES V TVDávné vzpomínky Foto:
23.10
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama