reklama

Proč Sověti létali do vesmíru jen v teplákách?

Vladimír Komarov, Konstantin Feoktistov a Boris Jegorov Foto: Vladimír Komarov, Konstantin Feoktistov a Boris JegorovFoto: All

První vícečlenná posádka letěla do vesmíru v teplákách. Ale proč?

Pouze ve sportovním oblečení odletěli před 50 lety, 12. října 1964, do vesmíru tři Sověti – Vladimír Komarov, Konstantin Feoktistov a Boris Jegorov.

Kromě toho, že se jako první v historii vydali do kosmu bez skafandru, byli též první vícečlennou posádkou v dějinách vesmírných letů. Raritou bylo i to, že prvně letěl do meziplanetárního prostoru lékař (Jegorov) a inženýr (Feoktisov, jenž údajně jako jediný sovětský kosmonaut nebyl v komunistické straně a nesloužil v armádě).

A proč vlastně Komarov, Feoktistov a Jegorov nedostali skafandry? Prostě proto, že by se do lodi Voschod 1 nevešli. Ve vesmírném souboji s USA šlo totiž o čas, a tak se sovětští konstruktéři rozhodli jen modifikovat prověřenou loď Vostok, kvůli prostoru z ní také vymontovali katapultovací křeslo.

Anketa

Vyplatila se lidstvu Studená válka mezi USA a SSSR?

Sedmý sovětský a celkově 15. let s lidskou posádkou v historii skončil po 24 hodinách a sedmnácti minutách úspěšným návratem tří Sovětů na Zemi. Během pobytu na oběžné dráze plnili jeho účastníci i přes nevolnost daný program – pozorovali hvězdy i polární záři nad Antarktidou, fotografovali a lékař Jegorov sledoval zdravotní stav svých kolegů.

Loď Voschod nakonec uskutečnila jen dva lety a i při druhém se zapsala do historie. V lodi Voschod 2 ale letěli už jen dva kosmonauti a ve skafandrech, protože jeden z nich, Alexej Leonov, z ní 18. března 1965 jako první člověk vystoupil do vesmírného prostoru.

ČTK

CO JSTE ASI NEVĚDĚLI O DOBÝVÁNÍ VESMÍRU:

Článek

Buck Rogers, vesmírný hrdina Foto:

Největší drsňáci vesmíru: výkony astronautů, nad kterými zůstane rozum stát

Stát se astronautem, už to je pořádná ukázka odvahy. Ale až při krizových situacích se opravdu ukáže, co v člověku je...

Článek

Vesmírné selfie Foto:

Kdo může za to, že se astronaut málem utopil ve vesmíru?

Vyšetřování ukázalo, že NASA mohl incidentu s únikem vody do přilby astronauta předejít.

Článek

ME3 Foto:

Skafandry jako z Mass Efectu jsou tady. Obtáhlé a super účinné

Nový elastický oblek zabrání deformaci kostí kosmonautů a změní pohyb ve vesmíru.

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama