reklama

Proč se letos zbláznilo počasí? Tady je vysvětlení

vortex Foto: vortexFoto: All

Za extrémy počasí může zvláštní jev kolem pólu, tvrdí NASA.

Počasí si letošní „zimu“ dělá, co chce. V kontinentální Evropě jsme sníh zahlédli asi tak na tři dny, zato Severní Amerika a Británie byly zasaženy nebývalým přívalem sněhu. Čím to?

Nechceme se pouštět do složitých pokusů o vysvětlování příčin a následků proudění teplého a studeného vzduchu – video NASA to vysvětlí mnohem rychleji a srozumitelněji než tři stránky textu. NASA totiž sleduje teploty na severní polokouli pomocí 3000 tepelných senzorů: když se údaje dají dohromady, vznikne tepelná mapa proudění vzduchu. A ta jasně ukazuje, kde se stala chyba:

Ještě v prosinci roku 2013 byl polární vortex (neboli obrovský vír nad severním pólem) zcela normální, tak jak v tomto ročním období bývá. Ale na konci roku se něco stalo (vědci si stále ještě nejsou úplně jistí, co vlastně) a vortex zmohutněl a pokryl prakticky celé severní oblasti planety – v USA až po Floridu.

Nepřipravení

Problém zbytněl i díky tomu, že americká federální vláda situaci naprosto podcenila. Na podzim ještě předpovídala zimní teploty nad normálem – ale ukázalo se, že tato předpověď je zcela mimo realitu. Nepřipravená Amerika trpí dosud…

Podívejte se na celý vývoj vortexu:

Článek

FOTO: Thinkstock

Za oteplování je na 95 procent zodpovědné lidstvo

Globální oteplování je horké téma. Kdo za něj může? IPCC tvrdí, že viníka zná...

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Životodárný spánek Foto:
02:55 03:45
90%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama