reklama

Proč se bojíme muslimů? Jsou symbolem zla

Džihádisté Foto: DžihádistéFoto: All

Současnost je plná zpráv o muslimských zločinech. Ale představují opravdu takové riziko?

Zprávy o zločinech, které spáchali muslimové, vidíme na televizních obrazovkách prakticky neustále. Ale je to spravedlivé a odpovídá to realitě?

Na tuto otázku se pokusili odpovědět mediální experti z Illinoiské univerzity. Pod vedením profesora Travise Dixona studovali pět let mediální výstupy o zločinech muslimů a nemuslimů. Všimli si, že se v tom objevuje značná nerovnoměrnost…

Na úvod: tato studie je velmi dobře zpracovaná, vychází z podrobné analýzy 146 epizod hlavních amerických zpravodajských programů, jako jsou ABC, CBS, CNN nebo FOX News.

Tento článek nechce dokazovat, že by muslimové byli neviňátka, to by realitu odráželo asi stejně jako americké zpravodajství. Spíš se snažíme ukázat, odkud pramení a jak vypadají informace, které o terorismu každodenně dostáváme. Autoři práce zjistili, že v letech 2008–2012 byli v případech tzv. domácího terorismu v 81 procentech jako pachatelé zobrazeni muslimové. Přitom statistiky FBI, tedy realita, ukazují, že ve skutečnosti se muslimové na této zločinnosti podíleli v pouhých 6 procentech případů.

Hlavní autor studie, Travis Dixon, na číslech jasně prokazuje, že mnohem víc teroristických činů v USA mají na svědomí zastánci nadřazenosti bílé rasy.

Kdo komu nadržuje?

Tato nezávislá studie současně odhalila, že v USA existuje i menšina, která je zobrazována v daleko pozitivnějším světle, než jaká je realita. Jde o Afroameričany. V televizním zpravodajství hlavních stanic se objevují jako zatčení v 19 procentech případů, zatímco v opravdovém životě jde podle FBI o 39 procent zatčených. Na druhou stranu je tato skupina i zobrazována méně často jako cíl kriminality, než by odpovídalo reálnému světu. V něm tvoří 48 procent terčů kriminality, ale v televizi jsou tak zobrazováni jen v pouhých 22 procentech případů!

Anketa

Bojíte se islámu?

Je to poprvé, co nějaká studie taková čísla ukázala – doposud všechny práce dokazovaly, že média se právě na Afroameričany dívají s předsudky a zobrazují je jako viníky trestných činů častěji, než je pravda.

Kde se to vzalo?

Dixon a jeho tým zatím nemají žádné zdůvodnění prokázané jasnými důkazy, pracují však s několika hypotézami. Podle té nejpravděpodobnější (ale stále jen hypotézy) je pohled médií způsoben tím, že média i společnost v USA se více bojí vnějšího nebezpečí než toho zevnitř Ameriky. Způsobeno to bude zřejmě více faktory, například poklesem kriminality v USA, ale logicky také teroristickými útoky na „Dvojčata“. A muslimové se stali ve Spojených státech symbolem tohoto vnějšího rizika.

Podle Dixona takto fungují velké televizní stanice zcela logicky: zprávy musí odrážet potřeby lidí – takže reflektují potřeby společnosti… Pokud televize identifikuje stejné společenské nebezpečí jako divák, stává se pro něj důvěryhodnějším zdrojem informací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Článek

Sindibád, animovaný Foto:

Objevili Ameriku muslimové? Tvrdí to nejen turecký premiér ale i historici

Turecký prezident říká, že muslimové byli v Americe před Kolumbem.

Článek

Robot - muslim Foto:

VIDEO: První robot, který se dal na islám

Pořád si s roboty spojujeme spíš Japonsko. Ale co když je budoucnost robotiky v islámském světě?

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama