reklama

Proč muslimové nejedí vepřové maso? Americký antropolog přišel na nečekanou příčinu

Zamyšlený šejk Foto: Zamyšlený šejkFoto: All

Starověcí Arabové jedli vepřové maso. Proč pak přestali?

Že muslimové a židé nejedí vepřové maso, ví každé malé dítě. Že je to z náboženských důvodů, vám také asi řekne kdekdo. Pro historiky však nejsou tato vysvětlení zajímavá – důležité je pro ně, kde se vzala tato motivace v čase a co ji způsobilo.

Nová studie amerického antropologa Richarda W. Reddinga přichází s nečekanými poznatky: lidé, kteří žili na Arabském poloostrově v době mezi roky 5000 a 2000 před Kristem normálně prasata chovali a jejich maso konzumovali. Ale kolem roku 1000 se něco radikálně a velmi rychle změnilo: prasata z této oblasti prakticky vymizela.

Dříve se antropologové domnívali, že celá oblast je pro chov vepřů nevhodná a že se maso v horku rychle kazí – rituální (a posléze náboženský) zákaz by tedy měl být způsoben riziky, které vepřové v tomto prostředí přináší.

Mrtvé teorie

Další z teorií tvrdila, že Arabové i židé měli kočovné předky – a v těchto kmenech, které relativně rychle mění bydliště, byla prasata extrémně nevhodná. Vepři totiž potřebují hodně vody a nepříliš rádi se pohybují, ke kočovnému životu se tedy vůbec nehodí… Ale vzhledem k tomu, že vepři se na Arabském poloostrově dříve chovali, je tato teorie nepříliš pravděpodobná.

Profesor Redding má vlastní vysvětlení záhadného zmizení vepřů z jídelníčku na Blízkém východě. Viní z toho kuřata. Právě příchod drůbeže by mohl být příčinou úbytku vepřů a posléze jejich rituálního zákazu. Proč? Vepř potřebuje na vytvoření jednoho kilogramu masa 6000 litrů vody, zato kuřeti stačí „pouhých“ 3500 litrů. V prostředí, kde má voda cenu zlata, byl příklon ke kuřatům zcela logický…

Vejce porazila vepře

Navíc dávají, na rozdíl od prasat, také vejce, která se velmi snadno a rychle transportují i konzumují. V horkém prostředí se maso velice rychle kazí – když zabijete vepře, máte rázem velký problém s tím, co s masem uděláte. U vajec a malých kuřat tento problém zcela odpadá…

Prasata se v této konkurenci stala bezcennými – a proto se přestala chovat. Od toho už byl jen malý krůček k jejich absolutnímu zákazu.

Text: RD

Článek

zahalená krása islámských žen Foto:

FOTOGALERIE: Nahota a islám, krásky bez závoje před 100 lety

Pod hrozbou bičování a kamenování se dnes krása blízkovýchodních dívek a dam skrývá pod burkami a dlouhými hábity. Jejich půvab je extrémně těžké zachytit, neboť hrozba...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Záhada hmoty Foto:
12:25 13:40
33%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama