reklama

Proč mají sochy na Velikonočním ostrově klobouky? Další záhada odhalena!

Klobouky na Velikonočním ostrově Foto: Klobouky na Velikonočním ostrověFoto: All

Záhadné monolitické kamenné sochy moai shlížejí na Velikonoční ostrov už stovky let. Vědci z Oregonské univerzity v USA nyní údajně zjistili, jakým způsobem se na hlavy některých soch mohly dostat "klobouky" z červené horniny zvané pukao.

Doktorand Oregonské univerzity Sean Hixon soudí, že dopravit nahoru objemné kameny nakonec nebylo tak složité. "Zdá se, že na to stačilo poměrně malé množství lidí, kteří buď využili principu páky, nebo kameny vyvalili po rampě," řekl Hixon na výroční schůzi americké archeologické společnosti. Některé sochy přitom měří až 12 metrů a největší pukaa měří v průměru dva metry a váží až 12 tun.

Velikonoční ostrov patří Chile a nachází se ve východní části Polynésie. S necelými 5000 obyvateli je jednou z nejizolovanějších obydlených oblastí na světě. V okruhu 25 kilometrů se nachází asi tisícovka soch moai. Od 18. století, kdy se na Velikonoční ostrov neboli v domorodém jazyce Rapa Nui dostali první Evropané, si lidé lámou hlavu tím, jak byly sochy na místo dopraveny, jak byly případně vztyčeny a jak se na některé z nich dostaly kamenné ozdoby pukaa.

Důkazy? Tady!

Pro badatele je obtížné najít přímá svědectví i o tradicích obyvatel Rapa Nui – mimo jiné kvůli tomu, že ostrovní obyvatelstvo bylo v několika vlnách zdecimováno nemocemi, které sem zavlekli evropští kolonisté.

Někteří vědci soudí, že pukaa mají představovat vlasy, jiní zase usuzují, že jde o jakési turbany nebo ozdoby. Většina expertů se ale shoduje v tom, že červená barva měla nějaký rituální význam. Dosud bylo objeveno asi 100 kusů "klobouků", některé na sochách a některé volně ležící. Jsou vytesány z lehké červené vulkanické strusky.

Hixonův tým nyní využil různých fyzikálních pokusů k simulaci podmínek, za jakých se pukaa mohla na hlavy soch dostat. Šlo mimo jiné o rampu, po které mohl být kámen vyvalen, nebo vybudování věže v sousedství sochy a využití principu páky, kdy byla pukaa na hlavu posazena.

Deset lidí stačilo

Vědci nakonec došli k závěru, že díky zaoblenému obdélníkovému tvaru pukaa bylo k jeho usazení za pomoci rampy zapotřebí jen relativně málo síly – dokonce prý stačilo ani ne deset mužů. Obdélníkový tvar prý bránil tomu, aby se pukao zřítilo zpět dolů po rampě, a byl prý zároveň ideální pro zdvižení za pomoci páky.

Článek

Velikonoční ostrov je nejodlehlejší obývaný ostrov světa Foto:

Američané učinili veliký objev: sochy na Velikonočním ostrově kráčely!

Tomu se říká objev! Sotva 30 let poté, co český inženýr Pavel Pavel předvedl, jak sochy z Velikonočního ostrova kráčely, na to stejné přišli američtí vědci.

Na bocích některých "klobouků" jsou prý navíc svislé značky a kruhové zářezy, které naznačují, že k vystrkání nahoru po rampě si lidé pomáhali kusy dřeva. Využití rampy se tak vědcům jeví jako nejpravděpodobnější, i když jiné metody usazení ozdob nevyloučili. Pukaa už jsou navíc poškozená erozí, takže analýza značek a zářezů prý není zdaleka přesvědčivá.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVHluboko v lesích Foto:
22.25
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama