reklama

Proč chce Google letět na Mars?

S počítačem na Marsu Foto: S počítačem na MarsuFoto: All

Společnosti Google a Fidelity investovaly miliardu dolarů do firmy SpaceX. Kam s tím míří? Na Mars!

Americká soukromá společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) získala zhruba miliardu dolarů od dvou nových investorů, jimiž jsou firmy Google a Fidelity Investments. Ty budou mít nyní ve společnosti SpaceX dohromady skoro desetinový podíl. SpaceX chce získané peníze použít na průzkum v oblasti kosmické přepravy či výroby satelitů, konkrétní plány ale podle agentury AP nezveřejnil.

Získané finanční prostředky by zakladateli firmy SpaceX Elonu Muskovi mohly pomoci uskutečnit jeho vizi, totiž zahájit do 12 roků lety s lidskou posádkou na Mars a vybudovat posléze na této planetě lidskou kolonii. Musk se již dříve zmiňoval také o využívání satelitů tak, aby zajišťovaly přístup na internet v odlehlých částech Země. Podobný projekt v minulosti spustil provozovatel největšího internetového vyhledávače na světě Google, který v této věci spoléhá na balony.

Článek

Smrt na Marsu Foto:

Kolonisté na Marsu zemřou hlady, dokázali studenti

Má lidstvo šanci kolonizovat Mars? Nová studie ukazuje, že jde jen o divokou fantazii...

SpaceX hraje důležitou roli v americkém vesmírném programu. Firma vyvinula nosnou raketu Falcon 9 a nákladní loď Dragon, která v polovině ledna úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). SpaceX je tak jednou ze dvou amerických soukromých společností, které americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pomáhají se zásobováním ISS. Druhou firmou je Orbital Sciences. Poslední pokus o vyslání zásob na nákladní lodi Cygnus, která patří právě společnosti Orbital Sciences, však skončil na konci loňského října explozí nosné rakety.

Musk založil firmu SpaceX v roce 2002. Mezi jejími investory jsou společnosti Founders Fund, Draper Fisher Jurvetson, Valor Equity Partners a Capricorn.

ČTK

Článek

Mars na nebi Foto:

Velký marsovský podvod aneb Nevěřte všemu o Rudé planetě

Mars velký jako Měsíc? Tak určitěééé!


První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama