reklama

Přelom: NASA objevila planetu s vodou!

Vypadá takhle vodní exoplaneta? Foto: Vypadá takhle vodní exoplaneta?Foto: All

NASA našla v souhvězdí Labutě exoplanetu s oblaky vodních par.

Američtí vědci získali nové významné údaje o exoplanetě v souhvězdí Labutě, které svědčí o možné existenci života na jejím povrchu. Oznámil to ve středu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Informace o exoplanetě označené kódem HAT-P-11b se podařilo získat s pomocí orbitálních observatoří Kepler, Hubble a Spitzer.

Termínem exoplanety jsou označována vesmírná tělesa, která leží mimo sluneční soustavu a obíhají kolem vlastní hvězdy. Nový objev astronomů NASA vyvolává naději na existenci života zejména díky oblakům vodních par, které se kolem planety vyskytují.

Exoplaneta byla objevena v roce 2009; její velikost je pětinásobná ve srovnání se Zemí, od které je vzdálená asi 120 světelných let. Její věk odhadují vědci na 6,5 miliardy let. Další výzkum exoplanety podle NASA usnadní skutečnost, že její atmosféra je průzračná.

Planeta s vodou

Vesmírný teleskop Kepler, s nímž NASA hlavně pracuje, od svého vypuštění v roce 2009 zaznamenal více než 3500 možných exoplanet. Američtí astronomové letos za hranicemi naší sluneční soustavy díky tomuto teleskopu potvrdili existenci 715 nových planet.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVChoose your Wave Foto:
20.00
DNES V TVZa hranice všednosti Foto:
21.10
DNES V TVG. I. Joe 2: Odveta Foto:
20.00
DNES V TVSatan přichází Foto:
22.35
DNES V TVTrans Foto:
22.45
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35

reklama

\n