reklama

Překvápko: primitivní vikinský dryják léčí chorobu, proti níž nefungují nejlepší antibiotika!

Bojovní vikingové Foto: Bojovní vikingovéFoto: All

Jak je možné, že tam, kde selhávají nejmodernější antibiotika, zabral středověký lék?

Pouštění žilou, vrtání děr do hlavy a další středověké lékařské techniky se pokládají za vrcholnou ukázku primitivismu a barbarství této historické epochy. Jenže nové výzkumy ukazují, že možná jsme těmi primitivy my, moderní lidé…

Tisíciletý recept

Nová studie britských biologů totiž ukázala, že tisíc let starý recept na oční infekci funguje skvěle proti bakterii Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), která je odolná i vůči velmi silným antibiotikům.

Celý výzkum probíhal ve spolupráci s literárními vědci. Znalkyně vikinské kultury Christina Leeová zkoumala známou knihu Balds Leechbook z 9. století našeho letopočtu. Našla v ní m.j. právě tento recepis, který přeložila ze staré angličtiny do moderního jazyka. Lékaři pak z tohoto návodu připravili čtyři přípravky.

česnek - léčivka vikingské kuchyně Foto: česnek - léčivka vikingské kuchyněFoto: Topi Pigula

Jak to funguje?

Přesným složením vás nebudeme unavovat, ale základem jsou dva druhy cibule a česneku, víno a několik dalších přísad, s výjimkou kravské žluči nic exotického. Vědci pak použili dryják proti kulturám zlatého stafylokoka – jednak v mase, ale také na živých krysách. Výsledek je překvapivý.

Zatímco žádná z přísad sama o sobě proti bakterii nepůsobí, dohromady funguje přípravek téměř zázračně. Z tisícovky bakterií přežívala v testech jedna! V menším ředění dryják bakterie nezabíjel, ale zabránil jim ve vzájemné komunikaci – bakterie tak přestaly napadat tkáň.

“Byli jsme zaskočeni výsledky našeho pokusu,“ napsala Leeová v tiskové zprávě. Buďme zatím zdrženliví, tento experiment zatím neprošel dalšími zkouškami a vše je teprve ve stadiu prvních pokusů. Rozhodně ale otevírá mnoho dalších možností a současně nás nutí přemýšlet více o minulosti…

Text: RD

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVExtant Foto:
20.15
DNES V TVVlak do neznáma Foto:
20.15
DNES V TVDuel Frost - Nixon Foto:
22.50
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35

reklama