reklama

Překvapivý objev: většina zvířat močí 21 sekund. Proč?

Slon na záchodě Foto: Slon na záchoděFoto: All

Nezáleží na velikosti zvířete, ani jeho tvaru – všichni savci močí stejně dlouho. Biologové objevili Zákon močení.

Vyměšovací systém všech savců má hodně společného: řídí se jedním společným zákonem, který biologové nazvali Zákonem vyměšování. Aby bylo močení co nejefektivnější, trvá vždy kolem 21 sekund.

Tento zákon objevili letos biologové v USA. Tým pod vedením patricie Yangové filmoval pomocí vysokorychlostní kamery většinu savců v atlantské zoologické zahradě. Výsledkem bylo několik hodin videozáznamu – vědci z něj sestříhali toto poněkud nechutné video:

Potom ještě záznamy porovnávali se stovkami videí močících zvířat, která jsou k vidění na serveru Youtube. Z nasbíraného materiálu pak vytvořili matematický model. Ten bere v úvahu nejen velikost samotného zvířete, ale také velikost jeho močového měchýře. Velikost tohoto orgánu se u savců extrémně liší: například rejsci mají močový měchýř o objemu asi 100 mililitrů, ten sloní má 100 litrů.

Odchylky od průměru jsou způsobené mnoha nejrůznějšími faktory, například viskozitou moči, gravitací nebo metabolismem zvířat. Celou studii najdete TADY.

Článek

Rypoš lysý, detail hlavy Foto: Wikimedia Commons

Sebevraždy ve světě zvířat: který tvor si sáhne na život nejčastěji?

Pokud jste si mysleli, že sebevražda je hřích vyhrazený pouze pánům tvorstva, tak se mýlíte. Bylo popsáno několik případů, kdy sama zvířata ukončila svůj život, a nebudou ...

 

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Proberte své trápení s lékařem co nejdříve Foto: thinkstock.com

Choulostivé problémy: Únik moči aneb inkontinence

Únik moči patří k nejintimnějším ženským problémům. Přesto byste neměla s návštěvou lékaře otálet, inkontinenci tak porazíte rychleji.
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama